Zahraniční tisk se vrací k útoku v Pákistánu a výsledkům summitu EU v Lisabonu

Zahraniční deníky se vrací k útokům v Pákistánu. Dále komentují výsledky summitu Evropské unie v Lisabonu. Zahájení druhého filmového festivalu v Římě zajímá italská média.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Většina světových deníků se v komentářích vrací k útoku v Pákistánu. Britský list Guardian k tomu píše: "Pákistán znovu dokázal, že teroristé v této zemi dokážou využít příležitosti. Návrat Benazir Bhuttové sledovala média po celém světě. Přímo se tedy nabízela šance zorganizovat útok v přímém přenosu. Jenomže obětmi byli obyčejní obyvatelé Pákistánu, útočníci těžko odůvodní svůj útok odporem ke Spojeným státům nebo jiné zemi," konstatuje autor komentáře v deníku Guardian a pokračuje: "Může se stát, že v Pákistánu začne občanská válka a země se rozpadne. Nebude jednoduché sjednotit zájmy jednotlivých regionů. Tento boj ale musí zvládnout sami Pákistnánci," uzavírá Guardian.

Komentáře se také vracejí k výsledku summitu Evropské unie. Politici se v Lisabonu shodli na textu, který nahradí zkrachovalou euroústavu. "Teď je na řadě další fáze schvalování v jednotlivých členských státech," píše britský Daily Telegraph. Nový dokument pomůže EU fungovat s výrazně vyšším počtem členů. To je automatický následek vývoje v Evropě, kdy ve východních zemích ztratili moc komunisté a lidé si zvolili demokratickou cestu. Právě proto tyto státy také chtěly vstoupit do EU, byla to záruka demokratického vývoje. Jenomže v poslední době se zdá, že to s demokracií v Evropě není tak slavné - politici dělají podle deníku Daily Telegraph všechno proto, aby nový dokument neschvalovali lidé v referendech.

Zahájení druhého filmového festivalu v Římě se dostalo na titulní strany italského tisku. Ne ale všechny deníky, internetové stránky, rozhlas i televize věnují dlouhé reportáže a recenze festivalovému dění. Slavnostní zahájení totiž poněkud zklamalo.

Novozélandský deník Rotorua Daily Post informuje o zvláštní nabídce, která se v této zemi objevila. "Sládek z jednoho z pivovarů nabízí doživotní dodávky piva za návrat ukradeného laptopu. Ten zmizel z firmy na začátku tohoto týdne. Na disku byly důležité kontakty, účetní informace a také obrázky nového designu. A firma si tato data nezálohovala. Odměnu dostane i člověk, který předá informaci vedoucí k dopadení zloděje. Pivovar ale nebude dodávat neomezené množství piva. Nabízí doživotně zdarma jen 12 lahví měsíčně," uzavírá Rotorua Daily Post.

Jitka Malá, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme