Zahraniční tisk se zabývá zákulisím případu bulharských sester

Jak probíhala zákulisní jednání o osvobození zdravotníků zadržovaných v Libyi a co vede Američany ke zbrojním dodávkám na Blízký východ? I na tato témata se zaměřují komentáře zahraničních deníků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Ve francouzských novinách se objevily podrobnosti k případu bulharských zdravotníků vězněných donedávna v Libyi. Reportéři listu Le Monde se setkali se synem libyjského vůdce Saifem Kaddáfím. Do deníku se začetl náš zpravodaj ve Francii Jan Šmíd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Šmíd cituje z francouzského tisku

Světový tisk se znovu věnuje dramatu více než dvaceti Jihokorejců unesených Talibanem. Jižní Korea a Spojené státy se podle dnešní zprávy agentury Reuters shodly na tom, že by se proti únoscům nemělo použít síly. Jak to vidí zahraniční komentátoři?

Jihokorejské noviny samozřejmě bedlivě sledují situaci svých občanů, kterým Taliban hrozí smrtí, pokud afghánská vláda nepropustí z vězení jejich spolubojovníky. List Choisun Ilbo varuje před pokusem o násilné osvobození zajatců. Spojenci podle něj nedisponují takovými výzvědnými možnostmi, aby přesně určili místo, kde se zajatci nacházejí.

Jde o hornatý terén, kde je rychlá operace, které by bylo zapotřebí, téměř nemožná. Jednou z možností by bylo požádat americké a afghánské vojáky o záchrannou operaci, píše jihokorejský list, ale není jisté, zda by přijali riziko usmrcení zajatců. Experti proto docházejí k závěru, že vojenská operace je poslední možností v případě, že by vyjednávání kompletně ztroskotalo a korejští zajatci by byli zabíjeni, uzavírá deník.

Špičky americké diplomacie pokračují v cestě po Blízkém východě. Ministryně zahraničí Condoleezza Riceová má dnes namířeno na Západní břeh Jordánu. Za sebou už má jednání v Saúdské Arábii, která je jednou ze zemí, kam se Američané chystají dodávat zbraně. Saúdskoarabský protějšek Riceové podpořil americký plán uspořádat blízkovýchodní mírové rozhovory. BBC píše, že cílem cesty ministryně Riceové je rozptýlit obavy z chaosu v regionu v případě, že by USA stáhly své vojáky z Iráku.

Právě nad plánem USA dodat do regionu zbraně za miliardy dolarů se zamýšlí deník Washington Post. Prodej podle něj naznačuje možnost odchodu z Iráku - a zbraně jsou v tom případě součástí úsilí o zmírnění následků, které to může mít na americký vliv na Blízkém východě. Další možností podle listu je, že se americká administrativa vrací ke strategii, kterou Bush a jeho ministryně zahraničí Condoleezza Riceová před dvěma lety zavrhli.

Spojené státy budou tedy zase vojensky podporovat autokratické arabské režimy ve jménu regionální bezpečnosti a stability, píše Washington Post. A dodává, že kritika takového postupu je teď ještě ostřejší, než byla v sedmdesátých a osmdesátých letech. Tehdy Saúdská Arábie a Egypt alespoň podporovaly americké bezpečnostní cíle. Teď Riceová naznačila, že výměnou za zbraně nebude od Saúdské Arábie požadovat nic ve vztahu k Iráku. A to přes to, že tam rijádský režim otevřeně lobuje proti americkým zájmům," připomíná Washington Post.

Martin Hromádka, Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme