Zahraniční tisk shrnuje bilanci bojů o Červenou mešitu

Bilance devítidenních bojů o Červenou mešitu v pákistánském Islamábádu, odpor Němců vůči protiteroristickým plánům ministra vnitra Schäubleho nebo návštěva slavného Orient Expressu na Slovensku, i o tom píše čtvrteční zahraniční tisk.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Pákistánská armáda už vyhnala všechny radikály z Červené mešity v Islamábádu. Trvalo jí to ale déle, než by asi sama chtěla. Pákistánský deník Dawn poukazuje na kruté závěrečné boje, při kterých bylo zabito několik desítek lidí.

Radikálové se bránili jako dobře vycvičená guerilla, měli dostatek munice a střeliva. Jak je možné, že tajným službám uniklo, že ozbrojenci proměnili mešitu v ozbrojenou pevnost? Jak mohli dopravit tolik munice do hlavního města, aniž by si toho tajné služby nebo armáda povšimly?, ptá se deník.

Podobných otazníků je víc. Vláda by měla veřejnosti vysvětlit všechny nejasnosti, jinak se nevyhne podezření, že dlouhé a krvavé drama mělo sloužit jen pro odvedení pozornosti od problémů, kterým vláda čelí, soudí pákistánský deník Dawn.

Červená mešita by ale mohla znamenat i důležitou a ne moc příjemnou kapitolu v kariéře pákistánského prezidenta Parvíze Mušarafa. Nad jeho budoucností se zamýšlí Britský The Independent, který upozorňuje na to, že domácí kritika prezidenta sílí.

Proti akcím, kterými v posledním půl roce chtěla skupina radikálních islámských studentů v Islamábádu prosazovat zákon šaría, Mušaraf nijak nezasahoval. K akci proti rebelům údajně přinutili Mušarafa až čínští diplomaté, kteří byli pobouřeni únosem šesti zaměstnanců čínské akupunkturní kliniky. I proto nespokojenost s vládou Mušarafa mezi Pákistánci roste. Mušaraf totiž hraje na dvě strany - běhá s islámskými zajíci a zároveň je pronásleduje spolu s americkými psy. A to nemůže dělat příliš dlouho, konstatuje britský Independent.

V německých novinách se hodně diskutuje o protiteroristických plánech ministra vnitra Wolfganga Schäubleho. Jeho návrhy se totiž dotýkají i právního systému, který je v Německu založen na ochraně svobod a práv jednotlivců. Schäuble například navrhl definovat v ústavě právo na zabití osoby podezřelé z terorismu, požaduje také státní kontrolu obsahu počítačů, vypočítává některé kontroverzní návrhy týdeník Spiegel, podle kterého má ministr podobných nápadů v zásobě ještě spoustu.

Schäubleho plány ostře kritizovala ministryně spravedlnosti Brigitte Zypriesová, zatímco kancléřka Merkelová se svého stranického kolegy zastala, všímá si zase deník Berliner Zeitung, podle kterého aféra Schäuble rozděluje německou vládní koalici.

Týdeník Die Zeit si dělá legraci z výroku o "nepředstavitelných hrozbách v současné těžké době", před kterými Schäuble varoval. Ministr dokola varuje před nepředstavitelnými hrozbami, ale spoustu nepředstavitelného najdeme spíše v jeho nejnovějším interview. Měli bychom se ptát, jestli má Schäuble své nápady skutečně promyšlené, píše Die Zeit.

Po slovenských kolejích se totiž včera projel legendární Orient Expres. Slavný vlak měl tříhodinovou zastávku v Banské Bystrici a přilákal stovky zvědavých návštěvníků i novinářů. Jak by taky ne, vždyť Orient Expres byl dějištěm mnoha dobrodružných filmů a detektivek. Slovenský deník Pravda alespoň letmo vypočítává jeho slavné pasažéry - James Bond, Sherlock Holmes, Hercule Poirot a další.

Kouzlem vlaku se nechala unést i Agatha Christie, když napsala román Vražda v Orient Expresu. Vlaková souprava, která ve dvacátých a třicátých letech minulého století představovala skutečný výkvět techniky, je dodnes symbolem luxusu. A tomu odpovídá i cena - například za osmidenní cestu z Benátek přes Vídeň, Banskou Bystrici, Varšavu, Krakov až do Prahy zaplatíte 200 tisíc korun, sráží poněkud naděje obyčejných cestujících na svezení slovenský deník Pravda.

Martin Hromádka, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme