Zahraniční tisk si všímá módy nošení exotických zvířat

Zahraniční noviny dnes hodnotí vyhlídky na úspěch NATO v Makedonii, tvrdí, že na Blízkém východě je hlavně nutno zabránit válce a že sankce proti Zimbabwe jen upevní režim. Zabývají se i tématem Německo a měnová unie a novým módním trende - exotickými zvířaty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouský liberální Der Standard hodnotí šance NATO v Makedonii jako velmi skromné.

Je-li něco dobře myšleno, bývá to většinou opak dobrého, říká jedna stará moudrost. V Makedonii má jednotka NATO o síle 3500 mužů a žen shromáždit zbraně albánské povstalecké armády. Méně zbraní - menší nebezpečí války, zní dobře myšlené motto akce. Ovšem už sama zkušenost Aliance při odzbrojování Albánců v Kosovu by měla bít na poplach.

Při nedostatečné kooperaci ze strany Albánců bylo tehdy odevzdáno jen malé množství doslova muzeálních zbraní. Akceschopný zbytek zbraní zmizel v anonymních depech v Kosovu a objevil se při jejich nynějším bojovém nasazení v Makedonii. NATO vychází z principu naděje: Všechno dobře dopadne. Bylo by to však poprvé, kdy by se povstalecká armáda vzdala svých bojových prostředků.

Konzervativní pařížský Le Figaro poznamenává k cestě německého ministra zahraničí Jošky Fischera po Blízkém východě:

Ministr Fischer je v tomto regionu během tří měsíců už podruhé. Nepovažují ho tam už za představitele hospodářského giganta, který nemá na politické scéně co říct. Joška Fischer je dnes v Jeruzalémě hlasem Evropy. Německo Gerharda Schrödera už nemá žádné komplexy a je rozhodnuto uplatnit svůj vliv na mezinárodní scéně. Fischerovo poselství se od amerického nebude příliš lišit. Neboť dnes na Blízkém východě už nejde o to zajistit mír, nýbrž zabránit válce.

Ruský list Moskovskije Novosti k tématu uvádí:

Izraelská armáda může přirozeně během několika hodin obsadit západní oblasti a posunout se až k Jordánu - k historické hranici Izraele. Jenže co by pak bylo se dvěma miliony Palestinců, kteří tam žijí? Izraelská ultrapravice má nesplnitelný sen: přesunout se do Zajordánska a zaplatit za to určitou kompenzaci. A co udělat z Palestinců Izraelce? Demograficky však pracuje čas proti Izraeli: za pár let budou tvořit Palestinci spolu s jedním milionem izraelských Arabů v židovském státě většinu. Anebo palestinský stát za podmínek přijatelných pro obě strany? To je, jak dokazuje život, v dané chvíli rovněž nereálné.

Haagský De Telegraaf varuje před sankcemi proti režimu v Zimbabwe:

Ještě nikdy na tom země označovaná za obilnici Afriky nebyla tak špatně jako za prezidenta Mugabeho. 76-letý, jezuity vychovaný marxista Robert Mugabe je hlavním viníkem dramatu a původcem utrpení obyvatel Zimbabwe. Britský Commonwealth a USA hrozí Mugabemu sankcemi. Ale pozorovatelé se obávají, že sankce by Mugabemu mohly poskytnout záminku k vyhlášení výjimečného stavu. To by znamenalo zákaz opozice, posílení úlohy policie v terénu a zrušení prezidentských voleb. A to si nikdo nepřeje.

Londýnský Financial Times se zabývá vztahem Německa k evropské měnové unii a považuje za nápadné, že Německo je spíše obětí než zemí, která má z měnové unie prospěch. Evropská centrální banka... praktikuje politiku zaměřenou víc na okrajové země Unie jako Irsko, Španělsko a Portugalsko. Euro, přestože se právě zotavuje, nemá zatím nic ze spolehlivosti vysoce ceněné německé marky. V některých kruzích, hlavně v Paříži, jsou zřejmě trochu škodolibí, že zrovna Němci se v této situaci zasazují za méně dogmatický přístup k eurozóně.

Hroznýš ve spodním prádle, makak za tričkem, sklípkan v kufru nebo chameleon v dámské kabelce: takové prázdninové suvenýry nacházejí francouzští celníci běžně během prohlídek pasažérů letících z Afriky nebo z Jižní Ameriky, píše týdeník L´Express. Jeden příklad za všechny: 19. července byli zadrženi dva cestující s neobvyklým obsahem zavazadel. Ten tvořilo 49 krajt a varanů. Pašeráci si vysloužili tři roky vězení a pokutu 217 000 franků.

Vlastnictví exotických zvířat namísto tradičních psů, koček a kanárků je v současné době módním trendem. Kromě toho, že hrozí zavlečení nebezpečných chorob a virů a postupné zničení přirozených sídlišť mnoha cizokrajných zvířat, má tato móda za následek trvalý růst počtu ohrožených druhů. Ty chrání od roku 1973 Konvence o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy fauny a flóry, k níž se zatím připojilo 140 zemí.

Jan Šmíd, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme