Zahraniční tisk si všímá módy nošení exotických zvířat

Zahraniční noviny dnes hodnotí vyhlídky na úspěch NATO v Makedonii, tvrdí, že na Blízkém východě je hlavně nutno zabránit válce a že sankce proti Zimbabwe jen upevní režim. Zabývají se i tématem Německo a měnová unie a novým módním trende - exotickými zvířaty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouský liberální Der Standard hodnotí šance NATO v Makedonii jako velmi skromné.

Je-li něco dobře myšleno, bývá to většinou opak dobrého, říká jedna stará moudrost. V Makedonii má jednotka NATO o síle 3500 mužů a žen shromáždit zbraně albánské povstalecké armády. Méně zbraní - menší nebezpečí války, zní dobře myšlené motto akce. Ovšem už sama zkušenost Aliance při odzbrojování Albánců v Kosovu by měla bít na poplach.

Při nedostatečné kooperaci ze strany Albánců bylo tehdy odevzdáno jen malé množství doslova muzeálních zbraní. Akceschopný zbytek zbraní zmizel v anonymních depech v Kosovu a objevil se při jejich nynějším bojovém nasazení v Makedonii. NATO vychází z principu naděje: Všechno dobře dopadne. Bylo by to však poprvé, kdy by se povstalecká armáda vzdala svých bojových prostředků.

Konzervativní pařížský Le Figaro poznamenává k cestě německého ministra zahraničí Jošky Fischera po Blízkém východě:

Ministr Fischer je v tomto regionu během tří měsíců už podruhé. Nepovažují ho tam už za představitele hospodářského giganta, který nemá na politické scéně co říct. Joška Fischer je dnes v Jeruzalémě hlasem Evropy. Německo Gerharda Schrödera už nemá žádné komplexy a je rozhodnuto uplatnit svůj vliv na mezinárodní scéně. Fischerovo poselství se od amerického nebude příliš lišit. Neboť dnes na Blízkém východě už nejde o to zajistit mír, nýbrž zabránit válce.

Ruský list Moskovskije Novosti k tématu uvádí:

Izraelská armáda může přirozeně během několika hodin obsadit západní oblasti a posunout se až k Jordánu - k historické hranici Izraele. Jenže co by pak bylo se dvěma miliony Palestinců, kteří tam žijí? Izraelská ultrapravice má nesplnitelný sen: přesunout se do Zajordánska a zaplatit za to určitou kompenzaci. A co udělat z Palestinců Izraelce? Demograficky však pracuje čas proti Izraeli: za pár let budou tvořit Palestinci spolu s jedním milionem izraelských Arabů v židovském státě většinu. Anebo palestinský stát za podmínek přijatelných pro obě strany? To je, jak dokazuje život, v dané chvíli rovněž nereálné.

Haagský De Telegraaf varuje před sankcemi proti režimu v Zimbabwe:

Ještě nikdy na tom země označovaná za obilnici Afriky nebyla tak špatně jako za prezidenta Mugabeho. 76-letý, jezuity vychovaný marxista Robert Mugabe je hlavním viníkem dramatu a původcem utrpení obyvatel Zimbabwe. Britský Commonwealth a USA hrozí Mugabemu sankcemi. Ale pozorovatelé se obávají, že sankce by Mugabemu mohly poskytnout záminku k vyhlášení výjimečného stavu. To by znamenalo zákaz opozice, posílení úlohy policie v terénu a zrušení prezidentských voleb. A to si nikdo nepřeje.

Londýnský Financial Times se zabývá vztahem Německa k evropské měnové unii a považuje za nápadné, že Německo je spíše obětí než zemí, která má z měnové unie prospěch. Evropská centrální banka... praktikuje politiku zaměřenou víc na okrajové země Unie jako Irsko, Španělsko a Portugalsko. Euro, přestože se právě zotavuje, nemá zatím nic ze spolehlivosti vysoce ceněné německé marky. V některých kruzích, hlavně v Paříži, jsou zřejmě trochu škodolibí, že zrovna Němci se v této situaci zasazují za méně dogmatický přístup k eurozóně.

Hroznýš ve spodním prádle, makak za tričkem, sklípkan v kufru nebo chameleon v dámské kabelce: takové prázdninové suvenýry nacházejí francouzští celníci běžně během prohlídek pasažérů letících z Afriky nebo z Jižní Ameriky, píše týdeník L´Express. Jeden příklad za všechny: 19. července byli zadrženi dva cestující s neobvyklým obsahem zavazadel. Ten tvořilo 49 krajt a varanů. Pašeráci si vysloužili tři roky vězení a pokutu 217 000 franků.

Vlastnictví exotických zvířat namísto tradičních psů, koček a kanárků je v současné době módním trendem. Kromě toho, že hrozí zavlečení nebezpečných chorob a virů a postupné zničení přirozených sídlišť mnoha cizokrajných zvířat, má tato móda za následek trvalý růst počtu ohrožených druhů. Ty chrání od roku 1973 Konvence o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy fauny a flóry, k níž se zatím připojilo 140 zemí.

Jan Šmíd, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme