Zahraniční tisk si všímá problémů premiéra Grosse
Problémů českého premiéra si všímají deníky sousedních států. Grossova půjčka už připomíná frašku, která nahrává různým spekulacím, myslí si slovenská Pravda.
Objevuje se nový kupec směnky Michal Simkanič, který směnku od Rostislava Roda odkoupil za stejnou cenu, čili bez zisku pro Roda. Přitom ten ještě v pátek nákup směnky zdůvodnil tím, že mu zaručovala lepší zhodnocení prostředků než úroky v bance.
Další český deník zjistil, že se Rod údajně léčí na psychiatrii a pobírá léky na schizofrenii. Případ zřejmě bude mít politickou dohru, myslí si Pravda, ale dodává: dohra bude nejspíš pouze "morální", protože případné důkazy jsou jak se zdá už zničené.
Další slovenský list, SME, upozorňuje na skutečnost, že Gross zdaleka není jediný český politik, který má problémy. Opoziční ODS tlačí na premiéra kvůli bytu, ale stejný problém má také její stínový ministr financí Vlastimil Tlustý, uvádí deník. Tlustý totiž vytrvale tají, kdo mu dal peníze na vilu v hodnotě minimálně pět miliónů českých korun.
A nesmíme zapomínat ani na šéfa lidovců Miroslava Kalouska, pokračuje slovenský list. Ten je dodnes v Čechách považovaný za jeden ze symbolů polistopadové korupce. Jako ekonomický náměstek ministra obrany prosazoval podezřelé zakázky zadávané bez soutěže a nedokázal ani vysvětlit původ peněz na nákup svého bytu. Ani v jednom z~těchto případů však straničtí kolegové žádný problém nevidí, poznamenává slovenský list SME.
Případu "strýčka Vika" si všímá také rakouský list Die Presse. Stanislav Gross je nejmladším premiérem ze zemí Evropské unie. Ale zanedlouho také může držet primát v kategorii "nejkratší doba v úřadu", domnívá se list. Mediální kampaň proti Grossovi a jeho ženě už v novinách a na internetových fórech vyústila v požadavky na premiérovo odstoupení.
Zůstává otázkou, proč z informací o svých majetkových poměrech dělá Gross takové tajemství, pokračuje rakouský list. Dokonce i organizace Transparency International chce po Grossovi jasné a pravdivé vysvětlení. Jinak by vzniklo podezření z korupce, které poškodí celou českou vládu i republiku, dodává rakouská Die Presse.
Evropa je nadšená z ministryně Riceové. Ovšem šarm může ve skutečnosti zakrývat kurz tvrdé linie. Tak hodnotí britský list Guardian pobyt americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové v evropských zemích. Kamkoliv Riceová vešla, byla uctívaná téměř jako superstar, píše Guardian. Její obličej se smál z předních stran stovek deníků a magazínů. Šaramantní diplomatka rozehřála evropské země, po letech odcizení má Evropa konečně pocit, že je opět milována.
Riceová si s sebou do úřadu přinesla to, co chybělo jejímu předchůdci. Je více otevřená cizím názorům a z jejích výroků je cítit snaha o soulad a hledání společného řešení. Otázkou však zůstává, zda dokáže změnit politické chování současné Ameriky. Jejím šarmem totiž může Washington zakrývat tvrdou politickou linii, soudí britský Guardian.
Polský prezident Aleksander Kwaśniewski jedná ve Spojených státech mimo jiné o možnosti zrušení vízové povinnosti pro Poláky. List Rzeczpospolita se v komentáři zamýšlí nad tím, zda je otázka zrušení víz opravdu tak prvořadá.
Většina polských médií už řadu měsíců považuje za nejdůležitější otázku ve vztazích se Spojenými státy právě zrušení vstupních víz. O to bychom se samozřejmě měli zajímat, ovšem celá záležitost je obtížná a eventuální proces změny předpisů potrvá ještě hodně let, připomíná Rzeczpospolita. Mnohem důležitější je dbát o to, aby ty velké peníze, které mají být v Polsku investovány v rámci ofsetového programu za nákup stíhaček F16, skutečně do Polska dorazily, aby se realizovaly společné projekty vzdělávací a vědecké, abychom využili výjimečnou pozici, kterou jsme získali díky jednáním Aleksandra Kwaśniewského na Ukrajině.
Měli bychom Američany přesvědčit, aby se k Rusku chovali zdrženlivěji a více investovali do ukrajinské demokracie. Tvrdá politika vůči Rusku posiluje nezávislost Ukrajiny a její obrat na Západ má mnohem pro nás větší význam než to, zda budeme do USA létat bez víz. O tom se lehce mluví v televizi, protože tomu rozumějí všichni. Více vize a méně televize, apeloval kdysi prezident Kwaśniewski. Tato slova bychom jemu i jiným politikům měli připomenout, píše v závěru polská Rzeczpospolita.
Pro sportovce je to pohroma, pro italské organizátory skandál, píše německý list Die Süddeutsche Zeitung. A o čem se mluví? O včerejší stávce italské státní televize, kvůli které musel být zrušen jeden ze závodů světového šampionátu ve sjezdovém lyžování. Pouhý rok do zahájení zimních olympijských her v Turíně totiž zrušení závodu vrhá velice špatné světlo na schopnosti italských pořadatelů. Sportovci i organizátoři se nyní obávají, aby k~něčemu podobnému nedošlo rok znovu.