Zahraniční tisk si všímá vývoje na české politické scéně

Aktuální témata na stránkách čerstvých zahraničních novin se věnují situaci na české politické scéně, čínským protestům proti učebnici japonského dějepisu, soudnímu procesu s Michaelem Jacksonem a kampani francouzského prezidenta Jacquese Chiraca na podporu euroústavy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Slovenské deníky pozorně sledují dění na české politické scéně. Deník SME v analýze píše, že otázka, zda přijde nová, většinová či menšinová vláda, vychází nastejno. Podle listu jsou jediným rozumným řešením situace v Česku předčasné volby. Z deníku citovala zpravodajka Radiožurnálu na Slovensku, Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Renata Havranová cituje z deníku SME

Francouzské deníky se věnují kampani, kterou na podporu Evropské ústavy vede prezident Jacques Chirac. Dnes hodlá toto téma oživit v televizní debatě. Deník Le Monde doufá, že prezidentovo televizní vystoupení pozitivně ovlivní rozhodování Francouzů. Pokud si politici vybrali veřejnost, aby hlasovala o ústavě, musejí ji umět přesvědčit, domnívá se deník.

Také další francouzský list, Libération, si myslí, že prezidentova televizní podpora evropské ústavě pomůže. Deník navrhuje Chiracovi ještě radikálnější postup - podle listu by měl hlasování spojit se svou rezignací. Navěky by si tak zajistil místo v dějinách jako muž, který obětoval sám sebe ve prospěch evropského triumfu, uvádí francouzský Libération.

Čínské protesty proti učebnici japonského dějepisu už téměř týden zaměstnávají politiky i mezinárodní experty.

Pravým důvodem čínských protestů je japonská snaha získat stálé křeslo v Radě bezpečnosti OSN, uvádí severoamerický list Christian Science Monitor. Ovšem na druhou stranu bychom přece jen neměli tak úplně opomenout onu učebnici, kvůli které demonstrace vypukly. Je totiž pravda, že zpracování kapitoly o japonské účasti ve válce je opravdu trochu "měkčí" než byla skutečnost.

Japonské ministerstvo školství už léta požaduje, aby japonské válečné aktivity byly trochu potlačeny do pozadí a to navzdory dohodě o společném a nezávislém zpracování dějin, kterou země spolu s Čínou uzavřela. Například ve srovnání s Německem je japonská revize válečných dějin nedostatečná, myslí si deník. Ovšem masivní čínské protesty jsou také trochu silná káva. Navíc by si měla Čína uvědomit, že tím poškodí svůj mezinárodní obraz, dodává Christian Science Monitor.

Severoamerické deníky pravidelně informují své čtenáře o vývoji soudního procesu s popovou hvězdou Michaelem Jacksonem. Ani dnes tomu nebylo jinak. U soudu tentokrát svědčila matka údajně zneužívaného chlapce.

Podle deníku New York Times během celodenního přelíčení nabídla žena bizarní a nesourodý obrázek propletence její rodiny s Michaelem Jacksonem. Hovořila o tajemných "zabijácích", kteří ohrožovali její děti. Také popisovala, jak viděla Michaela Jacksona lízat jako kočka čelo jejího syna.

Přesto svému synovi dovolila se dále se zpěvákem scházet. Drzá, sarkastická a celá v růžovém, tak hodnotí matčino vystoupení newyorské Timesy. Možná jí jde o peníze, ale možná je opravdu trochu blázen. Mimochodem u soudu chtěla, aby byla oslovována svým rodným jménem, Janet Jackson. Tak se jmenuje také zpěvákova sestra. "Že by příbuzní?" ironicky uzavírá severoamerický list New York Times.

Veronika Malá, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme