Zahraniční tisk si všímá zájmu Západu o Temelín

Zahraniční listy také komentují konferenci OSN proti rasismu, která dnes začíná v jihoafrickém Durbanu. Podle britského Daily Telegraphu je nutno ji bojkovat. Morální aspekty postoje australské vlády k osudu stovek uprchlíků na norské lodi Tampa rozebírá dánský deník Politiken.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paříž, Berlín a Londýn se tahají o koupi provozní firmy Temelína - ČEZu - a Rakušanům se mění jejich bojové pozice, napsala vídeňská Die Presse.

Pro rakouské odpůrce jaderné energie by se brzy mohla otevřít nová "fronta" v boji proti Temelínu. Provozovatel elektrárny - firma ČEZ - má být prodána některému ze západních energetických koncernů. Největší šance má nyní údajně francouzský Electricité de France -EdF. Francie, jak známo, má největší jadernou elektrárnu v Evropě - Catenom, na francouzsko-německo-lucemburských hranicích. Přednost francouzského zájemce je v tom, že EdF by ČEZ převzala kompletně. British Energy naproti tomu nechce převzít podnik jako celek. Nicméně podle dobrozdání britských expertů jsou problémy Temelína při současném zkušebním provozu zcela normální a nepodstatné.

Kromě Temelína má British Energy zálusk i na jihomoravskou jadernou elektrárnu Dukovany. Chuť rozdělit si tento velký energetický koláč napůl s Brity projevili i němečtí energetičtí obři E.on a RWE. E.on sice od července nebere od ČEZu žádnou energii , protože se obává potíží s německými zákazníky, kteří považují Temelín za nepříliš bezpečný. Ovšem E.on se hodlá v českých energetických obchodech nadále silně angažovat, pokud by koncern mohl přebírat z Česka jen konvenční a vodní energii.

"Nová fronta" se tudíž pro rakouské odpůrce Temelína otevírá přímo v rámci EU, konkrétně stojí takzvaně "ante portas" renomované firmy z Francie, Británie a Německa, což jsou vesměs významné státy, které si rakouských protestních nót všímají ještě mnohem méně než Česko - to lze pořád ještě strašit zablokováním nebo oddálením vstupu ČR do EU. Francouze, Brity a Němce tato otázka ovšem příliš nevzrušuje a do tohoto sporu se také dosud nevměšovali, poznamenala rakouská Die Presse. - Podle informací pařížského listu Le Figaro se francouzský ministr zahraničí Hubert Vedrine vyslovil pochvalně o blízkovýchodní iniciativě svého německého resortního kolegy Joschky Fischera, který dojednal schůzku Jásira Arafata a Šimona Perese. Oba ministři zahraničí se hodlají příští středu neformálně setkat v Berlíně a konzultovat současnou napjatou situaci na Blízkém východě. Dalšími tématy při setkání mají být krize na Balkáně a rozšíření Evropské unie, informoval pařížský Le Figaro.

Britský Daily Telegraph se domnívá, že konferenci OSN proti rasismu, která se ode dneška do 7. září koná v jihoafrickém Durbanu, je nutno bojkotovat.

Americký ministr zahraničí Colin Powell projevil značnou odvahu, když se odmítl zúčastnit zmíněné konference proti rasismu, rasové nesnášenlivosti, a xenofobii, píše list. Powell pochopil, že konference v Durbanu bude stejného charakteru jako všechna podobná takzvaně "orwellovská" setkání: přestože jde údajně o potírání rasismu, je to ve skutečnosti spíše prostředek na výrobu nové nenávisti - proti Západu a Izraeli.

V závěrečném prohlášení konference má být obsažena omluva Západu za otroctví a kolonialismus a stanovení reparací potomkům někdejších obětí. To by se zakrátko stalo velice vítanou metodou pro zvyšování fondů ve prospěch zkorumpovaných režimů třetího světa. Dále se v chystaném dokumentu u témat "rasismus" a "etnické čistky" znovu jako hlavní viník uvádí Izrael, píše britský list.

Liberální dánský deník Politiken se v souvislosti s osudem odmítaných uprchlíků z asijských zemí na norské lodi Tampa zabývá morálními aspekty této události, která podle listu de fakto vytvořila nový symbol nespravedlnosti v problému moderních běženců.

Zatímco je z právního hlediska jasné, že Austrálie není povinna uprchlíky přijmout, je jinde naopak stejně jasně stanoveno, co předepisuje morálka...Stále více se ukazuje, že v mezinárodním právu zeje díra tam, kde by prázdné místo měla zaplnit etika. Morální problém se nazývá "ekonomičtí běženci" prchající před následky globalizace, kterou si sami nezvolili a na jejichž souhlas se nikdo neptal.

Dlouhodobě tkví řešení v globálním hospodářském ujednání s přiměřenými podmínkami pro chudé země...Krátkodobě jde o morálku a lidskou sounáležitost...Hlavním darebákem je přitom Austrálie, tento téměř liduprázdný kontinent, který, jak se zdá, zřejmě už nemá ani centimetr místa nazbyt, uzavírá kriticky dánský Politiken.

Londýnský bulvární The Sun brojí proti zavádění společné evropské měny euro a mj. uvádí:

Čím víc toho o euru víme, tím více je odmítáme. Kontinentální Evropu brzy zaplaví vlna peněz z černého trhu v hodnotě 210 miliard liber. Británie toho naštěstí bude ušetřena, protože euro nezavádí. Obavy však vzbuzuje skutečnost, že kontinentální policie bude mít omezené možnosti při potírání organizovaného zločinu...Euro bude v mnoha směrech znamenat katastrofu. Stačí si jen počkat, pak se o tom přesvědčíme sami, píše londýnský The Sun.

A závěrem se se ještě zmíníme o tom, jaký tlak je na novináře vyvíjen na jihu Afriky, především v zemích, jako jsou Zambie a Zimbabwe. Z listu The Star vybírá Radka Průšová.

Jan Šmíd, Marika Táborská, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme