Zahraniční tisk spekuluje o budoucnosti prezidenta Bushe

Světové deníky se dnes především věnují volebním výsledkům ve Spojených státech. USA Today v souvislosti s prohrou republikánů spekulují nad další budoucností jejich šéfa, prezidenta George Bushe.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Parlamentní volby, které půlí poslední volební období prezidenta, bývaly vždy zlověstným znamením, které mnoha americkým prezidentům zlomily vaz, myslí si deník.Bush bude ještě dva roky v úřadu, místo velkých činů ho teď čeká spíš frustrace, odhaduje USA Today.

Byl to ukázkový příklad základního principu demokracie - vláda, která se nechová dobře, je potrestána ve volbách, píší New York Times a dodávají: A tahle vláda jednala špatně v mnoha případech. Deník zároveň upozorňuje na odpovědnost, kterou demokraté teď mají.

Demokraté vyhráli negativním vítězstvím, svezli se na vlně veřejné nespokojenosti s republikánskou politikou. Posunuli se tak z role taktické opozice do role skutečné stínové vlády. Teď by měli skládat účty a svým jednáním v Senátu a Kongresu dát jasně najevo, kam jejich strana bude směřovat, když dostane skutečnou moc, dodává New York Times.

Výsledek severoamerických voleb probírají na svých stránkách také blízkovýchodní deníky. Například saúdskoarabský list Arab News v této souvislosti píše: Může být neradostnou satisfakcí, jestliže americká administrativa byla ve volbách pokořena stejně, jako byla politicky, strategicky a takticky pokořena v Iráku.

Jenže co to pro Irák znamená? Irácká tragédie, která už stála 650 tisíc životů, je přímým důsledkem Bushovy politiky. Američtí voliči dali najevo svůj nesouhlas s touto politikou. Prezident Bush mladší si tak v historii vydobude místo jako jeden z nejnešikovnějších představitelů Oválné pracovny, soudí Arab News.

Všechny italské deníky dnes věnují velkou pozornost rozhodnutí Evropské unie ke vstupu Turecka. Všechny také uveřejňují prohlášení tureckého ministra zahraničí Abdullaha Gula, který včera v Římě na italsko-tureckém fóru ujistil, že Turecko je připraveno splnit všechna kritéria požadovaná Evropskou Unií. Další podrobnosti zjišťovala italská spolupracovnice Radiožurnálu Vědunka Lunardi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědunka Lunardi cituje z italského tisku

Turecká média vyjadřují ve svých komentářích značnou dávku nevole s obsahem hodnotící zprávy. Je to zpráva o pokroku nebo spíš seznam nezdarů?, ptá se ironicky deník Turkish Daily News a pokračuje: Musíme být realističtí a vyhnout se emocím. Máme před sebou ještě dlouhou cestu, než se staneme skutečně evropskou zemí.

Na druhou stranu, Evropská unie by ve své kritice měla být spravedlivá, například někteří její členové mají podobnou legislativu jako kritizovaný turecký trestní zákon , upozorňuje deník a zmiňuje se například o Polsku. List dále upozorňuje na rostoucí nechuť tureckých obyvatel být v evropské pětadvacítce. Podle průzkumů už je proti vstupu do EU téměř polovina Turků a více než dvě třetiny populace chtějí zastavit vstupní rozhovory, pokud bude unie stupňovat tlak na otevření přístavů v tureckém Kypru, konstatuje Turkish Daily News.

Silvie Burjanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme