Zahraniční tisk spekuluje o obsahu Bushova poselství

Severoamerické listy se snaží odpovědět na otázku, o čem bude letošní poselství prezidenta George Bushe o stavu unie. International Herald Tribune komentuje nadcházející cestu nové šéfky americké diplomacie Condoleezzy Riceové do Turecka. Rozhovor s někdejším hlavním akcionářem Jukosu Michailem Chodorkovským přináší ruská verze časopisu Newsweek. Kanadský tisk se zase věnuje návrhu zákona o uzavírání manželství mezi osobami stejného pohlaví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Americký prezident George Bush má přednést zprávu o stavu unie. O čem bude, na to se snaží odpovědět severoamerické listy. Zpráva se bude zřejmě opírat o úspěch iráckých voleb a důchodovou reformu, myslí si deník The Christian Science Monitor. Irácké volby dopadly nad očekávání dobře a toho Bush určitě využije při představování ambiciózní domácí agendy.

Bílý dům ví, že se musí vyhnout ukvapeným momentům z minulosti, kdy už předčasně vyhlašoval vítězství, když ani zdaleka nebylo dobojováno, píše list. Bush už několikrát dokázal, že je mistrem v propojování politických témat, domnívá se deník. Ve svém prvním volebním období dokázal události z jedenáctého září proměnit například ve snížení daní. Proč by z voleb v Iráku nemohl vykouzlit podporu důchodové reformy? Uzavírá severoamerický The Christian Science Monitor

International Herald Tribune dnes věnoval svůj komentář americké ministryni zahraničí Condoleezze Riceové. Ta o víkendu navštíví Turecko a jak upozorňuje deník, nejspíš se nebude jednat o přátelské posezení nad šálkem kávy. Turecko-americké vztahy totiž stále ovlivňuje hořký spor z dob irácké války. Tehdy totiž turecká vláda zamítla naléhavý požadavek Pentagonu, aby měli američtí vojáci přístup do Iráku z tureckého území.

Část turecké veřejnosti pak označila americké naléhání za arogantní a autoritářské, vysvětluje deník. Oč napjatější jsou vztahy s Američany, o to víc se přibližuje Turecko Evropské unii - už říjnu budou zahájeny přístupové rozhovory, připomíná list. Veřejnost je nyní mnohem více nakloněná evropské politice, než té americké.

Irácká válka znamenala obrovský propad v popularitě Američanů. 71 procent Turků se domnívá, že Spojené státy znamenají pro Turecko potenciální vojenské nebezpečí. Přesvědčit Turky o opaku opravdu nebude lehký úkol. Návštěva Ankary tak bude klíčovým testem nové ministryně zahraničí, domnívá se International Herald Tribune.

Ropné impérium Jukos se rozpadá a někdejší hlavní akcionář Jukosu Michail Chodorkovskij se na to dívá už téměř rok a půl z vazební věznice. Před pár dny mu soudy řekly, že za mřížemi zůstane nejméně do května. Ruské verzi časopisu Newsweek se podařilo získat jedno z mála interview s Chodorkovským. Některé jeho pasáže nabízí moskevský zpravodaj Petr Vavrouška.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Vavrouška cituje z ruské verze Newsweeku

Kanadská vláda představila dlouho očekávaný návrh zákona o uzavírání manželství homosexuály a lesbičkami. Jak informuje kanadský deník The Globe and Mail, návrh zákona počítá s tím, že kostely a náboženské obce mohou odmítnout vykonání svatebního obřadu, pokud se to neslučuje s jejich náboženstvím.

Vláda tak ustoupila největším odpůrcům sňatků homosexuálů - církvi a konzervativní straně. I přes tento kompromis se z řad římskokatolické církve, ale i muslimských duchovních ozývají silné protesty. Kanada je zemí menšin a měla by chránit jejich práva, obhajuje kanadský list postoj své vlády.

Ústava hovoří o toleranci, úctě a rovnosti - přístup k manželství coby občanské instituci by proto měly mít také páry stejného pohlaví, soudí kanadský The Globe and Mail.

Petra Lazáková, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme