Zahraniční tisk stále o útocích na Spojené státy
Tématem číslo jedna ve světových médiích je nadále situace po teroristických útocích na Spojené státy.
Aby poškodili světovou velmoc, teroristé nejen dobře mířili, ale zvolili i vhodný okamžik, kdy stála Amerika na prahu celosvětové hospodářské recese, napsala francouzská Liberation. Horší už to snad ani nemohlo být, neboť šoková vlna teroristických útoků nabyla globálně-ekonomických dimenzí. Zatím dokázaly banky zabránit panice. Ale vydrží tyto přehrady? Po obou stranách Atlantiku jsou však indikátory důvěry v budoucnost stále chmurnější. V nejpříznivějších prognózách se vychází ze zotavení, které by se mělo dříve či později dostavit. Pesimisté však nadále vidí budoucnost černě.
Pařížský Le Monde je přesvědčen, že hospodářská recese je nevyhnutelná a její rozsah i trvání nelze určit. Všechno bude záležet na odvetě Američanů - na tom, kdy k ní dojde a jaké bude mít následky. Už teď se zvyšuje počet výpovědí ze zaměstnání, což je příznakem alarmujícího zhoršení situace.
Dnešní vydání pákistánského listu The News se vedle zrušení amerických sankcí vůči Pákistánu a Indii věnuje i informacím o nasazení britské jednotky v Afghánistánu. Z listu cituje náš zvláštní zpravodaj v Pákistánu Robert Mikoláš.
Televizní stanice Al-Džazíra vysílala projev a arabský tisk citoval slova generálního tajemníka Arabské ligy Amr Músy, že účast arabského světa na protiteroristické alianci, o niž usilují Spojené státy, je vyloučena, bude-li členem této koalice také Izrael. Kdo provádí politiku jako Izrael, nemůže bojovat proti terorismu, prohlásil Amr Musa. Na otázku, zda se arabské země zachovají stejně jako ve válce v Perském zálivu proti Iráku, Amr Musa řekl, že časy se změnily. Tehdy Spojené státy arabským zemím na oplátku za jejich postoj slíbily, že v druhé válce v Zálivu bude vyřešen palestinský konflikt. Jenže pouhé sliby podle Musy dnes už nestačí, je třeba závazných ujednání, která by obsahovala tyto body: vytvoření palestinského státu, jednání o statutu Jeruzaléma a stažení Izraele z Golanských výšin.
Také dnešní britské noviny se věnují akcím proti mezinárodnímu terorismu. Listoval jimi náš spolupracovník ve Spojeném království Milan Kocourek.
Tento týden přijíždí do Berlína na oficiální návštěvu ruský prezident Vladimir Putin. Při této příležitosti poskytl rozhovor jednomu z nejčtenějších německých deníků - bulvárnímu Bildu. Vybíral z něj zpravodaj Českého rozhlasu v Berlíně David Šťáhlavský.
Moskevská Izvěstija na pozadí rusko-amerických jednání o společném postupu proti terorismu uvádějí: Moskva dala Washingtonu ústy ministra obrany Sergeje Ivanova dostatečně jasně na srozuměnou, za jakých podmínek podpoří Američany při nadcházející "bitvě s terorismem". Odmítá přitom měření dvojím loktem. Přeloženo z řeči diplomatů to znamená, že USA musí změnit tón svých postojů vůči konfliktu v Čečensku. V nové situaci je kritika Ruska z amerických úst nevhodná.