Zahraniční tisk v očekávání Bushova projevu

Bushův televizní projev, výsledky voleb na Balkáně, hodnocení práce Konventu, výbuch tankeru u jemenských břehů - to jsou hlavní témata, kterými se zabývají úterní světové deníky. S tónem vytrvalého válečníka není Bush na většině planety vnímán jako laskavý a spravedlivý Američan, za kterého sám sebe považuje, ale jako Američan zlý, napsal dnes v souvislosti s večerním projevem George Bushe britský The Independent.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Pročítá-li člověk komentáře amerických novin, snadno získá dojem, že je celá americká populace pro boj stejně jako pánové Cheney a Rumsfeld. Pravda je ale jinde. Většina Američanů nechce jít do boje osamocena a stejně jako my se i oni obávají toho, co by přišlo po válce. Oni, stejně jako my, věří, že by zbrojní inspektoři OSN měli dostat ještě jednu šanci. A navíc jsou unaveni tím, že neposlouchají nic jiného než o Iráku.

Nasloucháme-li každodenním agitacím prezidenta Bushe, nechce se ani uvěřit, že by se americká burza pohybovala na pětiletém minimu, že by se americká ekonomika potácela na pokraji další recese a že by polovinu Američanů trápily obavy ze ztráty zaměstnání někoho z jejich rodin. V noci na dnešek měl prezident šanci tyto hrubé obavy zmírnit, dodává londýnský Independent.

Voliči v Bosně a Hercegovině se rozhodli, že posílí roli společenství států ve své zemi, poznamenává dnešní Frankfurter Allgemeine Zeitung. Zařídili, aby Republika srbská a muslimsko-chorvatská federace zůstaly tím, čím se podle Daytonských dohod nikdy neměly stát - dvěma státy uvnitř jednoho, který neexistuje. Přesto Bosňané vsadili víc než kdy dřív na nacionalisty a ignorovali tak nezaměnitelná doporučení Západu. Věděli, že tím souhlasí i s dalším vlivem strážců Daytonu, kteří narozdíl od obyvatel rozhodně trvají na společném bosenském státě.

Co by se stalo, kdyby se nacionalističtí politici znovu oboustranně neutralizovali, by mělo být voličům jasné: společenství států bude prostřednictvím vysokých zástupců v Sarajevu, vybavených enormními pravomocemi, označeno za relevantní politický vývoj. Takové bosenské řešení však nenabízí žádnou perspektivu, varuje dnes Frankfurter Allgemeine.

Konvent Evropské unie odvádí dobrou práci, pochvaluje si britský deník The Financial Times. Po sedmi měsících fungování ukazuje Konvent, jehož úkolem je vypracovat ústavu pro Evropskou unii, svou hodnotu. Z obléhaného klábosivého lokálu se změnil v grémium, které předkládá konkrétní návrhy na lepší vedení a větší zodpovědnost Evropské unie. A dosáhl důležitých výsledků.

Ústavní vize prezidenta Konventu, Valeryho Giscarda d´Estaing spojuje federativní prvky jako jednotný trh a euro s respektováním skutečnosti, že členské státy chtějí organizovat některé oblasti, jako zahraniční a obrannou politiku na principu spolupráce. Pokud by dokázal tyto rozdílné prvky Konvent začlenit do jediné ústavy, podařilo by se mu překonat dogmatické a nepřátelské rozdíly mezi zastánci federální Evropy a Evropy založené na mezivládní spolupráci, dodává londýnský Financial Times.

Evropské unie se týká i komentář pařížského konzervativního listu Le Figaro, který v souvislosti s plánovaným rozšířením Unie poznamenal: Někde v dávno zapomenuté minulosti bylo řečeno, co se skrývá za politickými, historickými a morálními argumenty - rozšíření Evropské unie o desítku nových států je skutečnou časovanou bombou. Neboť jakou Evropu tím vlastně chceme získat? Prostou zónu volného obchodu, federální Evropu nebo Evropu národních států? S jakou institucionální rovnováhou a jaké pravomoci bude nutné na evropské instituce delegovat? Evropský Konvent se snaží najít odpovědi i na tyto otázky. Stavební pozemek je obrovský a odpovídá velikosti záměrů rozšíření. Jestli může být časovaná bomba zneškodněna, závisí na úspěchu nebo neúspěchu projektů Konventu, uzavírá francouzský Le Figaro.

Nehoda nebo atentát? Místo a okolnosti exploze francouzského tankeru nechávají všechny dohady otevřené, mezi nimi i ty nejvíce alarmující, uvedl francouzský hospodářský list La Tribune. Jemen je zapsán na listině zemí, které jsou podezírané z ochrany jedné části rozvětvené sítě Al Kajdy. I když je jím možná jen nerad. Domněnky, že teroristé operují i z jemenského území, nejsou žádným fantazírováním. Pokud se nyní - i když zatím jen mezi řádky - ukáže, že šlo o teroristický útok na hlavní cestu pro přepravu ropy do průmyslových zemí, mělo by nás to znepokojit. Musíme vycházet z toho, že ropné trhy reagují velmi vážně i na události, které ještě nebyly plně prokázané, varuje pařížský La Tribune.

Radka Průšová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme