Zahraniční tisk: v roce 2050 bude lidí 9 miliard

Zahraniční noviny píší o smrti šajcha Jasína a o tom, že rozpoutá vlnu násilí. Krádež výbušnin pak prý má spojitost s atentáty v Madridu a Švýcarsko diskutuje o významu Šengenských dohod. Všímají si i toho, že v roce 2050 bude na Zemi 9 miliard lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

První strany světových deníků plní událost číslo jedna posledních dnů - smrt šajcha Ahmada Jasína. V komentáři se jí věnuje také saúdskoarabský deník Arab News. Vražda duchovního vůdce hnutí Hamas byl teroristický akt a zároveň jeden z nejbláznivějších. Nejenže otevřel brány pekel, ale také zabouchnul dveře k míru, domnívá se komentátor listu. Jestli si izraelská vláda jen na moment myslela, že smrt Jasína pomůže potlačit násilí, velice se spletla. Boje budou pokračovat a nastoupí noví sebevražední útočníci. Hamas se bude mstít, jak nejvíc dokáže, aby si zachoval důvěru Palestinců, zamýšlí se deník Arab News.

Izrael rozpoutal vichřici. Boj o moc se bude odehrávat mezi hnutím Hamas a jeho rivaly, zabíjení bude nekoordinované, anarchické, ale více a více smrtící. V této kritické chvíli se spojí Palestinci i ostatní Arabové proti Izraeli. Jediným řešením je okamžitě zasednout k vyjednávacímu stolu. Existuje pouze jediný stát, který diskutovat umí. Tím jsou Spojené státy americké, uzavírá svůj komentář saúdskoarabský deník Arab News.

Rozsudek nad šejkem Jasínem - tak nadepsal svůj dnešní komentář polský dník Rzeczpospolita.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cituje z něj náš zpravodaj Pavel Novák.

Krádež výbušnin ze španělského lomu má spojitost s atentáty v Madridu, všímá si britský list The Guardian. Ve španělské metropoli se sešli odborníci z Británie, Německa, Francie, Itálie a Španělska, aby si předali informace a domluvili budoucí strategie. Deset dní po bombových atentátech, při nichž zemřelo 202 lidí, nepřestává tato událost vzbuzovat emoce. Jedním z nejvíce diskutovaných problémů byla jednoduchost, s jakou teroristé získali trhavinu ze španělského lomu. Nikdo ztrátu 100 kilogramů výbušniny ani nezaznamenal, diví se britský list.

Teroristé chtěli podle výpovědi zatčeného šéfa lomu trhavinu pouze propašovat do Maroka. Jak je ale možné, že v zemi, která je neustále ohrožována pumovými atentáty baskických separatistů, nikomu nechybělo 100 kilogramů výbušnin, to dosud nikdo nedokázal vysvětlit. Evropští státníci mezitím vyzvali k rychlým činům: Slova v boji proti terorismu nestačí, vzkazuje podle deníku The Guardian Evropská unie ostatním zemím.

Švýcarský list Tagesanzeiger diskutuje na svých stránkách o významu Šengenských dohod. Od teroristických útoků v Madridu je otázka přístupu k Evropské unii stále více aktuální. Už patnáct let umožňuje Šengenská dohoda intenzivní přeshraniční spolupráci policie a justice a přesně to si po 11. březnu přeje i Švýcarsko. Také druhý účinek smlouvy, odstranění osobních kontrol na státních hranicích, je najednou zajímavý. Od té doby, co němečtí celníci chtějí vidět každý dokument, si Švýcaři dokážou představit, co znamená patřit k bezcelnímu prostoru Evropy. O asociační smlouvě se v Bruselu a Bernu jedná už dva roky, připomíná list Tagesanzeiger.

Jako podmínku ale Evropská unie požaduje právní pomoc při stíhání neplatičů daní a pokut. To Švýcarsko dlouho odmítalo ve snaze chránit si své bankovní tajemství. Teď se ale téma Šengenských dohod objevuje nejen v politických kuloárech, ale i mezi veřejností, uzavírá švýcarský deník Tagesanzeiger.

Světová populace poroste jen zvolna, tvrdí na svých stránkách americký deník USA Today. Statistické šetření ukázalo, že lidstvo v budoucnu nebude dosahovat extrémně závratných počtů. Příčinou je podle vědců nízká porodnost a také hrozba smrtelné nemoci AIDS, která sužuje především Afriku. Zpráva předpovídá, že v roce 2050 bude Zemi obývat 9 bilionů lidí oproti současným 6 bilionům. Každoroční přírůstek bude pouhé půl procento, cituje vědce americký list.

Existují ale dva faktory, které mohou předpověď zásadně ovlivnit plodnost v rozvojových zemích a epidemie AIDS. Podle výzkumu by ženy v rozvojových zemích chtěly mít méně dětí, ale nemají informace o způsobech plánování rodičovství. Zpráva si všímá také starých lidí. Počet osob starších 65 let se za padesát let zvýší téměř až na 20 procent z celkové populace, uzavírá náhled do budoucnosti americký list USA Today.

Jan Šmíd, Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme