Zahraniční tisk: Volby do EP mohou být propadákem

Americké noviny píší o tom, že John Kerry by dokázal dostat americké vojáky z Iráku dříve než Bush. V Evropě se zase ptají, zda volby do Evropského parlamentu mohou být propadákem a všímají si toho, že v Norsku platí ode dneška zákaz kouření v restauracích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Americké prezidentské volby se blíží a oba kandidáti využívají každé příležitosti oslovit voliče. Události sleduje také americký deník USA Today. Senátor John Kerry teď rozjel kampaň za 17 milionů dolarů, kterou chce přitáhnout nerozhodné voliče ve státech s převahou republikánů. Lidem se hodlá představit především prostřednictvím svých úspěchů ve Vietnamu a pracovní kariéře. Dalšími tématy jsou zaměstnanost a zdravotní péče. Voliče už Kerry seznámil i s tím, jak chce zabránit šíření jaderných, chemických nebo biologických zbraní. Poslední novinkou Johna Kerryho ale byl výrok, že by dokázal dostat americké jednotky z Iráku dříve domů než jeho soupeř George Bush. Jakým způsobem by se chtěl tohoto úkolu zhostit, z jeho slov zřejmé není, píše se v americkém listu USA Today.

Evropané z obou stran bývalé železné opony začnou příští týden psát novou historii. V Unii se bude volit do Evropského parlamentu, zamýšlí se deník International Herald Tribune. Jak ale první transkontinentální volby dopadnou? Okruh kandidátů je relativně široký - sahá od bývalých premiérů přes polské automobilové závodníky až k české pornografické hvězdě. Ale navzdory důležitosti parlamentu, který ovlivňuje každodenní život Evropanů, mohou být červnové volby propadákem, domnívá se list.

Podle nejnovějších průzkumů pouze jedna třetina Evropanů ví, že nějaké volby budou, a necelá polovina z nich odevzdá svůj hlas. Nejvíce překvapující je, že nejnižší účast je očekávána v nových zemích Evropské unie. V České republice, Estonsku a Slovensku půjde k volbám méně než třetina obyvatel a to i přesto, že se jedná o jejich historicky první evropské volby. Co je ale pro voliče na západě i východě stejné je to, že vůbec netuší, jak parlament pracuje a co je vlastně jeho úkolem, uzavírá dnešní International Herald Tribune.

V Norsku platí nový protikuřácký zákon, píše se v norském deníku The Norway Post. Většina obyvatel skandinávské země přivítala nový zákon, jehož účinnost začala dnešním dnem. Norové tak vykročili ve stopách Irska, kde podobné nařízení schválili už před časem. V Norsku se zákaz kouření bude vztahovat na veřejné prostory, jako jsou kavárny a restaurace a vůbec všechna zařízení, v nichž se podává jídlo a pití. Podle listu The Norway Post se pro zákon vyslovilo více než 60 procent Norů a jen 20 procent s nařízením nesouhlasí. Průzkum, který provedl norský statistický úřad, také ukázal poměrně malou toleranci Norů pro ty, kdo jsou na cigaretách závislí. Téměř devět oslovených z deseti věří, že je důležité zajistit také nekuřácká pracoviště, představuje výsledky průzkumu norský deník The Norway Post.

Deník THE Washington Post si všímá toho, jak používání automobilů ve Spojených státech souvisí s~obezitou. List seznamuje čtenáře se závěry studie, podle které lidé žijící ve čtvrtích, odkud se dá dostat především autem, jsou daleko obéznější než obyvatelé městských částí, odkud se dá chodit pěšky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cituje z něj náš severoamerický zpravodaj Miroslav Konvalina.

Robert Mikoláš, Miroslav Konvalina, Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme