Zahraniční tisk: Začíná éra Angely Merkelové

Angela Merkelová je jiná, než ostatní kancléři. Světová banka ocenila hospodářský růst Slovenska. Čína stále porušuje lidská práva. To jsou některé z titulků, které přináší středeční zahraniční tisk.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Začíná éra Merkelové, píše dnešní International Herald Tribune. Angela Merkelová se brzy stane německou kancléřkou. Je jiná, než všichni kancléři od konce druhé světové války, a nejenom pohlavím.

Jednapadesátiletá dcera pastora, žila nedaleko berlínské zdi. Kvůli politice opustila poklidnou vědeckou činnost. Pak se vlastní pílí vypracovala v Unii křesťanských demokratů, které tradičně dominovali muži.

Nešla po vyšlapaných populistických cestičkách. Už jen za svou závratnou kariéru by zasloužila medaili. Na to teď ale není čas. Jak sama řekla reportérům: mám dobrou náladu, ale vím, že mě teď čeká hodně práce.

Merkelová bude vládnout v koalici se sociálními demokraty. To ale znamená, že bude jen těžko prosazovat potřebné reformy. Největší nebezpečí je ale jinde: obě velké strany se budou snažit najít na svém protivníkovi sebemenší chybičku, aby mohly vyvolat předčasné volby. A to si nová kancléřka nemůže dovolit, upozorňuje mezinárodní deník International Herald Tribune.

Bělehradský tisk se dnes hodně věnuje včerejšímu otevření mostu přes řeku Dunaj v Novém Sadě na severu Srbska. Most Svobody, který zničila letadla NATO v roce 1999, otevřel sám eurokomisař pro rozšíření Olli Rehn. Z deníku Politika k tomu cituje zpravodaj Radiožurnálu v Srbsku Martin Ježek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Ježek cituje ze srbského tisku

Světová banka vydala zprávu nazvanou Cesta ke spravedlivému růstu na Slovensku. Ukázalo se v ní, že reformy po roce 2002 sice zlepšily úroveň obyvatelstva, některé vrstvy si ale pohoršily. Informuje o tom slovenský deník Hospodářské Noviny. Mladá slovenská ekonomika zvýšila ekonomický růst na 5,5 procenta ročně. Tím Slovensko předstihlo staré členské státy unie. Navíc snížilo inflaci na 2,2 procenta. Slováci tak mají lepší životní úroveň.

Přitom ale u našich sousedů přetrvávají negativa, která se světové bance nelíbí. Je to zaměstnanost lidí s nízkým vzděláním, práci jich nemá víc než polovina. Navíc téměř tři čtvrtiny všech nezaměstnaných nemůžou získat práci dlouhodobě. Tito lidé tratí i na nové reformě sociálního systému. Nedostávají totiž sociální dávky. Možná je to přinutí k tomu, aby se jejich děti nestaly taky poraženými, navrhuje deník Hospodárské Noviny.

Jak informuje deník soulský Jongjang Daily, Čína porušila lidská práva. Sedm Severokorejců totiž u ní v srpnu hledalo azyl. Místo, aby je čínské úřady odvezly do Jižní Koreje, je ale deportovaly zpátky do KLDR. Tam sedm uprchlíků nejspíš čeká trest. Jsou v ohrožení života.

Čína se brání tím, že Severokorejci porušili zákon, když překročili čínsko-korejskou hranici. To ale není pravda. Všude na světě se ctí život uprchlíků víc než zákony. Musíme se ujistit, že Čína nebude takové činy opakovat, uzavírá jihokorejský Jongjang Daily.

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme