Zahraniční tisk: Zemětřesení sblížilo Pákistán s Indií

Indičtí vojáci po zemětřesení překročili v míru kontrolovanou linii Kašmíru. Gerhard Schröder nebude v příští německé vládě. Slovenský tisk o politických ambicích Davida Ratha.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Ačkoliv je zemětřesení bezesporu obrovským neštěstím, přece jen přineslo také něco dobrého, komentuje pákistánský list Dawn skutečnost, že indičtí vojáci překročili takzvanou kontrolovanou linii v Kašmíru.

Zatímco dříve by něco podobného vyvolalo krvavý konflikt, dnes jsou indické síly, přinášející humanitární pomoc obětem zemětřesení, v Kašmíru vítáni. Pákistán potřebuje pomoc světového společenství, včetně Indie. A doufejme, že na krvavé spory zapomenou obě země co nejdéle, dodává pákistánský list Dawn.

Indický deník Times of India zase upozorňuje na tvrzení amerického geologa Petera Molnara. Podle vědce totiž může oblast Himalájí zasáhnout ještě větší katastrofa, než je zemětřesení v Pákistánu. Obrovské otřesy o síle více než osmi stupňů Richterovy škály totiž postihly himalájskou oblast v letech 1803, 1833, 1897 a dále vždy v rozmezí zhruba třiceti let. Naposledy došlo k zemětřesení v roce 1950, upozorňuje deník.

Za poslední půlstoletí tedy byla oblast relativně klidná, jediné zemětřesení v blízkosti Himalájí bylo to sobotní na severu Pákistánu. Relativní klid v himalájské oblasti může dát jejím obyvatelům falešný pocit bezpečí, varuje indický list a cituje geologa Molnara, který tvrdí, že himalájské zemětřesení už má deset let zpoždění.

Vědec označuje sobotní otřesy v Pákistánu za "relativně malé" v porovnání s tím, jaké škody by mohlo nadělat zemětřesení v himalájském regionu. A nebylo by na tom vůbec nic překvapivého, pokud by k nim došlo v nejbližší době, uzavírá indický list India Times.

Ruský deník Izvěstija ve svém komentáři spojil hned několik událostí z tohoto týdne. Šťastný návrat třetího vesmírného turisty, fakt o poklesu turistů v Rusku a zabití peruánského studenta bandou skinheadů. Co z toho vzniklo? Z komentáře cituje náš moskevský zpravodaj Petr Vavrouška.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Vavrouška cituje z ruského tisku

Německý kancléř Gerhard Schröder ohlásil odchod z veřejného života a odmítá působit ve velké koalici Angely Merkelové. Jeho rozhodnutí komentuje britský Guardian. Bezprostředně po nerozhodných volbách ještě Schröder usiloval o to, aby ve své funkci setrval. Nyní svým rivalům umožnil vytvořit velkou koalici, první za posledních čtyřicet let. Co bude dělat teď?, ptá se britský list.

Včera jeho mluvčí ostře odmítl informace, že Schröder chce těžit ze svého přátelství s ruským prezidentem Putinem a usiluje o působení v ruském energetickém gigantu Gazprom. Jiní tvrdí, že by Schröder mohl pracovat pro americkou banku. Také se spekuluje, že by mohl napsat paměti, pokračuje deník a na závěr shrnuje Schröderovy největší úspěchy a prohry v kancléřském křesle.

Jeho největším úspěchem byla bezesporu zahraniční politika Německo začalo hrát významnější roli ve světovém dění. A největší prohra? Samozřejmě domácí politika a neochota provést nezbytné reformy, konstatuje britský deník The Guardian.

Také německý list Der Tagesspiegel na Schröderovi nejvíce oceňuje jeho zahraniční působení. Vždyť i rozloučení Schrödera se svou funkcí se odehrává spíše na světové než domácí scéně. Dokazují to jeho poslední "služební" cesty do Turecka, Ruska, Španělska a samozřejmě také Francie, dodává německý Der Tagesspiegel.

Doktor "Ambiciózní" touží po politice, tak hodnotí slovenský list SME působení Davida Ratha na české scéně. Mimořádně ambiciózní lékař Rath je barvitou postavou českého veřejného života, pokračuje list. Známým se stal začátkem devadesátých let jako organizátor prvních protestů zdravotníků za vyšší platy. V postkomunistické šedi vynikal elegantním oblečením, motýlkem i schopností veřejně vystupovat.

Už sedm roků stojí Rath v čele lékařské komory a v této funkci přežil už několik pokusů o své odvolání. Funkci si vícekrát zachránil manipulací při vysílání delegátů na sjezdy. Rathovo pokukování po ministerstvu si proto mnozí spojují právě s tím, že se chystá další sjezd komory a jeho křeslo se opět kymácí.

Rozdíl mezi Rathem a Miladou Emmerovou vidí slovenský deník pouze ve schopnosti komunikace. Podobně jako odvolaná ministryně je Rath známý tím, že všechny problémy resortu svaluje na zdravotní pojišťovny, které veřejně nazývá pijavicemi přiživujícími se na krvi lékařů, dodává slovenský list SME.

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme