Zahraniční tisk znovu o Benešových dekretech

Rakouská Die Presse přináší obsáhlou informaci o diskusích kolem Benešových dekretů a v nadpisu prohlašuje, že vstup Česka do Evropské unie je tím zablokován. List cituje předsedkyni výboru pro ČR v Evropském parlamentu Uršulu Stenzelovou, že poslední slovo o přijetí Česka do Unie bude mít Štrasburk.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Také rakouský poslanec EP Hans Peter Martin v článku prohlašuje, že vstup Česka do Evropské unie se "může zhatit".

V dalším obsáhlém článku s historickou fotografií československého prezidenta z roku 1948 nazývá pražský zpravodaj listu Hans-Jörg Schmidt Edvarda Beneše "srdcem, mozkem a motorem vyhnání sudetských Němců". Autor v listu "Die Presse" cituje dále české příznivce zrušení tzv. Benešových dekretů, kteří v českém tisku hovoří o bezpráví a genocidě spáchané na sudetských Němcích.

Německý deník Stuttgarter Zeitung v komentáři k současným česko-německým vztahům napsal, že "premiér Zeman si začal" - a to svým neúnosným útokem na sudetské Němce. Ale namísto aby se to bralo jako "výpad" odstupujícího českého politika, snaží se z toho kandidát na funkci spolkového kancléře Edmund Stoiber vykonstruovat mezistátní konflikt vyhnanců. S ohledem na stejné voliče odříká jeho konkurent Schröder zbaběle cestu do Prahy. Oba dva měli možnost vyzvat odvážným a rázným vystoupením kazimíry na obou stranách k rozumu. Jenže to bychom asi od moderních politiků žádali příliš, uvádí Stuttgarter Zeitung.

Vídeňský Kurier k tématu napsal, že pokud se čeští politikové rychle nevzpamatují, stane se Praha problémem Evropské unie. Až donedávna se zdálo vše jasné: Navzdory agitaci Svazů vyhnanců v Bavorsku a rakouských Svobodných se mělo o protilidských ustanoveních o vyhnání a vyvlastnění jednat na mezistátní úrovni a neměly se spojovat se vstupem Česka do Evropské unie.To byla linie německé vlády a také sekretariátu rakouské koaliční strany lidové. Teď to vypadá jako před (druhou světovou) válkou, kdy tehdejší Československo nemělo mezi svými sousedy žádné přátele, cituje Kurier pražský deník Právo a dodává: Místo hromování by měla Praha začít hledat příčiny této zapeklité situace.

Evropské deníky se mj. zabývají posláním Konventu v Evropské unii. Pařížský Le Monde k tématu poznamenal, že Unie už s patnácti členy funguje špatně. S 25 nebo 27 členskými státy v roce 2004 bude ochromena, pokud její instituce nebudou do té doby zreformovány. Stane se hlučným a hádavým společenstvím účetních s mnoha názorovými rozdíly a bude se zabývat hlavně snižováním celních tarifů.

Hlavní odpovědnost leží na bedrech pěti set osobností, shromážděných od 28. února v Bruselu s cílem vypracovat konvenci o budoucnosti Evropy. Musí vzniknout nové instituce, aby se projekt navržený šesti zeměmi v polovině minulého století stejně dobře podařil i s 25 členy Unie v tomto století, uzavírá pařížský Le Monde.

Deník Berliner Morgenpost konstatoval, že rozhlasová zpráva ze Sarajeva o dopadení Radovana Karadžiče, obžalovaného z válečných zločinů v Bosně, byla bohužel "kachna". Pátrání se podobá hledání pověstné jehly v kupce sena. Pro hlavní žalobkyni haagského tribuálu Carlu Ponteovou v procesu s Miloševičem by dopadení Karadžiče bylo velkým vítězstvím. Radovan Karadžič a jeho generalisimus Ratko Mladič jsou totiž nejvýznamnějšími články v řetězu rozkazů tehdejších etnických čistek na Balkáně. Pokud jim jde o kůži, obviňují se komplicové navzájem. Už proto musí usilovné pátrání po těchto osobách pokračovat, soudí Berliner Morgenpost.

Podle amerického deníku USA Today začíná tajná služba CIA uskutečňovat nový tajný plán na svržení iráckého diktátora Saddáma Husajna. Před třemi týdny tento plán údajně schválil americký prezident George Bush. Mj. se uvažuje o vyzbrojení Kurdů na severu Iráku a šiítských muslimů na jihu země, o zvýšení počtu iráckých dezertérů a jejich získání pro americký záměr.

Jak dále informoval deník New York Times, je Bushova vláda připravena financovat protisaddámovskou radiostanici na iráckém území, případně v Íránu. Tato stanice by měla vysílat informace a výzvy irácké opozice a povzbuzovat Iráčany k povstání a svržení Saddáma Husajna. Tento plán však bude realizován jen po dohodě s Kurdy nebo Íránci. Podle sdělení nejmenovaného představitele amerického ministerstva zahraničí mají USA a Írán navzdory roztržce z poslední doby v případě Iráku stejné zájmy, informoval deník NYT.

Jak informoval německý deník Die Welt, koná se v Saské Kamenici celoněmecký sjezd "Přátel zahradních trpaslíků". Asi stovka účastníků diskutuje o právech a ochraně těchto "ozdob" německých předzahrádek, o jejich nedostatečné úctě a diskriminaci jejich ochránců. Ostré diskuse se vedou i o prezentaci zahradních trpaslic, což vyvolalo pobouření u Mezinárodního sdružení na ochranu zahradních trpaslíků a vedlo i k zaplacení pokuty ve výši 75 eur za tuto údajně neslýchanou provokaci. Součástí kongresu v Saské Kamenici je i soutěž o nejkrásnějšího zahradního trpaslíka, informoval deník Die Welt.

Jan Šmíd, Marika Táborská, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme