Zahraniční tisk znovu o Blízkém východě

Dnešní zahraniční noviny píší o dalších palestinských útocích, postoj USA k trestnímu soudu, vláda JAR se prý soudí o antivirové léky a Schröder se domáhá odškodnění za pomluvu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Existují klamné obrazy a existují i klamná slova, napsal německý Die Welt. Bývají vyřčena, probijí si svou cestu a znějí samozřejmě a jistě. Jejich význam a váha se mění, aniž by si toho někdo všiml. Takovým spojením je i "sebevražedný atentátník." Jsou to však opravdu sebevrazi, tihle šílenstvím oslnění mladí Palestinci, kteří se uprostřed nicnetušících Izraelců promění v bombu? Za výrazem "sebevražedný atentátník" se tlačí sebevrah - skoro by se chtělo říct marnivý a pokrytecký - před vraha a pokouší se za něj schovat. Ještě nikdo nepoužil označení "sebevražedný atentátník" v případě, kdy nějaký šílený střelec zabije své spolužáky, učitele a nakonec i sám sebe. Proč to tedy děláme v souvislosti s Palestinci?

Zdá se, že zprostředkovatelská mise amerického ministra zahraničí Colina Powella ztroskotala dřív, než vůbec začala, poznamenala vídeňská Die Presse. Další sebevražedný útok zničil téměř všechny naděje. Slepá nenávist, zoufalé pomsty a ničení - jiné motivy snad ani poslední atentátnice mít nemohla. A Palestinci oslavují ztracené duše jako mučedníky. Svému lidu však tato mučednice, stejně jako další před ní, neprokázala dobrou službu. Neboť jedno je jisté, Izrael se nenechá terorem porazit na kolena. Udeří zpátky, tvrdě a ještě tvrději. Před tváří teroru a odvetného násilí by rozum velel hledat jednání. Z Blízkého východu se však rozum vytratil.

Evropané spolu s mnoha dalšími oslavovali zrození mezinárodního trestního soudu jako milníku lidských práv, napsal kanadský deník Globe and Mail. Na oslavě však nepřehlédnutelně chyběl nejmocnější národ světa, už dlouho nervózní z toho, že by takový soudní dvůr mohl ranit jeho suverenitu. Jestli má mezinárodní trestní soudní dvůr získat autoritu, kterou si zaslouží, budou muset Spojené státy ustoupit z nemístného nepřátelského postoje - a čím dřív, tím lépe.

USA není jediným velkým hráčem, který se novému soudu vyhýbá. Rusko a Čína jsou téměř stejně podezíravé a více méně ze stejného důvodu: nechtějí vidět své občany souzené soudy, nad kterými budou mít jen omezenou kontrolu. Ale ať se nám to líbí nebo ne, nový soud vyplní dlouhotrvající propast v mezinárodním právu, která je patrná od ukončení norimberského a tokijského válečného tribunálu.

"Postoj jihoafrické vlády k Nevirapinu, léku proti přenosu viru HIV z matky na dítě, vystavil Jižní Afriku posměchu celého světa", cituje novozélandský Otago Daily Times jihoafrického arcibiskupa Tutu. Ten adresoval své vyjádření prezidentu Mbekimu, který se pokouší zvrátit rozhodnutí soudu o povinném nákupu a rozdělování tohoto léku. Nikdo se ale nesměje. Pravidelné užívání Nevirapinu by snížilo počet HIV pozitivních novorozenců v JAR na polovinu ze současných 70 tisíc ročně.

Mbekiho vláda však odmítá požadavek těch, kteří bojují proti nemoci AIDS, na okamžitou distribuci léků. I když společný spor zatím prohrála na všech úrovních, odvolává se nyní jihoafrická vláda k ústavnímu soudu. Jak může vláda v tak vážné záležitosti váhat, když je statisticky téměř jisté, že i mezi ní jsou někteří lidé HIV pozitivní. Jestli vláda při současném vývoji nezakročí, nedožije se polovina nyní narozených Jihoafričanů svých třicátin.

Kuriózní soudní přelíčení před hamburským soudem, kterého se účastní německý kancléř Gerhard Schröder, komentují britské konzervativní Timesy. Jak napsaly, kancléř se pár měsíců před volbami obrátil na soud, protože ho rozzuřily domněnky, že jeho vlasy, které mu dodávají téměř spalující, mladistvý vzhled, jsou výsledkem diskrétního obarvení. Schröder ztratil hlavu a chce se domoci spravedlnosti soudní cestou.

Je teď na soudci, aby na základě vyjádření předních německých kadeřníků rozhodl, zda se Sabine Schwind, autorka skandálního tvrzení, dopustila trestuhodné pomluvy, nebo zda odhalila šedivou hlavu ochotnou se pro svou vlast i obarvit. Schröderovou předvolební strategií je zasáhnout srdce i hlavu voličů. A nic neuspěje u žen víc, tvrdí odborníci na image, jako hezké, přirozené vlasy. To je pravda stará jako lidská ješitnost. Schröderovy vlasy mají už jen několik měsíců na to, aby mu vrátily důvěryhodnost a vyhrály volby.

Radka Průšová, Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme