Zahraniční vlády urychlují evakuaci svých občanů z Japonska

Z Japonska kvůli havárii v jaderné elektrárně Fukušima odjíždějí tisíce cizinců. Stále více zemí rozhodlo o jejich evakuaci a posílají pro své občany zvláštní letadla. Dva speciály už v minulých dnech poslala i česká vláda. Od zemětřesení a následné vlny tsunami se pohřešuje na 400 cizinců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonsko Zemětřesení tsunami letiště | Foto: Robert Mikoláš

Evakuaci zahájily už Spojené státy, odjezd diplomatů a zaměstnanců velvyslanectví chystá také Rusko. Jižní Korea pak plánuje vyslat pro své občany v případě zhoršení situace v jaderné elektrárně ve Fukušimě vojenské speciály i lodě. Soul zároveň jedná s domácími aerolinkami, aby zvýšily počet spojů do Japonska.

K opuštění Tokia a oblastí severně od metropole vyzývá i Austrálie, Canberra dosud pohřešuje 14 Australanů a při jejich pátrání spolupracuje s japonskými úřady.

Některé země zase kvůli nebezpečí radiace zvažují přesun zastupitelských úřadů z Tokia do bezpečnějších míst, například Nepál ho přemisťuje do Osaky.

Mluvčí japonské vlády tato rozhodnutí nijak nekritizuje a považuje je za přirozená a pochopitelná.

Robert Mikoláš, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme