Záhřebský soud vydal zatykač na generála

Záhřebský soud dal pokyn k zatčení generála Rahima Ademiho, kterého Mezinárodní tribunál pro bývalou Jugoslávii obvinil z krutostí páchaných na etnických Srbech. S vydáním dvou generálů do Haagu nesouhlasí vedle nacionalistů ani chorvatští sportovci. Otevřený dopis v tomto duchu podepsal i wimbledonský vítěz Goran Ivaniševič.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chorvatský parlament mezitím zahájil rozpravu o budoucí spolupráci s Mezinárodním trestním tribunálem. Reformní záhřebská vláda o spolupráci s Haagem rozhodla minulý týden. Prohlásila také, že je připravena generály Ademiho a Gotovinu podezřelé z válečných zločinů tribunálu vydat. Proti tomu se ale ostře postavili nacionalisté. S jejich vydáním nesouhlasí ani chorvatští sportovci, mezi nimi i wimbledonský vítěz Goran Ivaniševič.

Jak uvádí zvláštní zpravodaj Radiožurnálu v Chorvatsku Jan Bumba, otevřený dopis sportovců je určen především chorvatské vládě. V listu se uvádí, že sportovci jsou zděšeni tím, že by Mezinárodnímu trestnímu tribunálu měli být vydáni dva lidé, které oni považují za hrdiny. Podle signatářů dopisu jsou myšlenky individualizace viny v konfliktu na Balkáně směšné a je prý jasné, kdo byl agresorem a kdo se jen bránil. Dopis chorvatských sportovců zjitřil atmosféru v zemi. Znovu se ozvali nacionalisté, kteří v reakci na rozhdnutí vlády o spolupráci s haagským tribunálem vyhrožovali blokádami silnic.

Marika Táborská, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme