Záhřebský soud vydal zatykač na generála

Záhřebský soud dal pokyn k zatčení generála Rahima Ademiho, kterého Mezinárodní tribunál pro bývalou Jugoslávii obvinil z krutostí páchaných na etnických Srbech. S vydáním dvou generálů do Haagu nesouhlasí vedle nacionalistů ani chorvatští sportovci. Otevřený dopis v tomto duchu podepsal i wimbledonský vítěz Goran Ivaniševič.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chorvatský parlament mezitím zahájil rozpravu o budoucí spolupráci s Mezinárodním trestním tribunálem. Reformní záhřebská vláda o spolupráci s Haagem rozhodla minulý týden. Prohlásila také, že je připravena generály Ademiho a Gotovinu podezřelé z válečných zločinů tribunálu vydat. Proti tomu se ale ostře postavili nacionalisté. S jejich vydáním nesouhlasí ani chorvatští sportovci, mezi nimi i wimbledonský vítěz Goran Ivaniševič.

Jak uvádí zvláštní zpravodaj Radiožurnálu v Chorvatsku Jan Bumba, otevřený dopis sportovců je určen především chorvatské vládě. V listu se uvádí, že sportovci jsou zděšeni tím, že by Mezinárodnímu trestnímu tribunálu měli být vydáni dva lidé, které oni považují za hrdiny. Podle signatářů dopisu jsou myšlenky individualizace viny v konfliktu na Balkáně směšné a je prý jasné, kdo byl agresorem a kdo se jen bránil. Dopis chorvatských sportovců zjitřil atmosféru v zemi. Znovu se ozvali nacionalisté, kteří v reakci na rozhdnutí vlády o spolupráci s haagským tribunálem vyhrožovali blokádami silnic.

Marika Táborská, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme