Zajatí britští námořníci by mohli být v Íránu postaveni před soud

V íránském zajetí, neznámo kde, zůstává patnáct britských námořníků. Íránci je zadrželi v Perském zálivu s tím, že nelegálně vnikli do jejich teritoriálních vod. Londýn toto obvinění odmítá, podle britské vlády byli zajati ve výsostných vodách Iráku. Pokud zadržované íránská justice uzná vinnými ze špionáže, hrozí jim v této islámské zemi trest smrti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

britská námořní loď | Zdroj: ČTK

Íránský ministr zahraničí Manouchehr Mottaki řekl novinářům v New Yorku, že zadržení Britové vstoupili do íránských teritoriálních vod, o věci se uvažuje z právního hlediska, a naznačil, že by mohli být obžalováni. Premiér Tony Blair i ministryně zahraničí Margaret Beckettová trvají na tom, že nedošlo k narušení íránského území.

Podle mluvčího britského ministerstva zahraničí se britský velvyslanec v Teheránu Geoffrey Adams v jednání s íránskými činiteli zasazuje o propuštění britského personálu a momentálně čeká na íránskou odpověď. Zpravodaj BBC uvádí, že britskou žádost o propuštění zadržených podpořila také americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a německé předsednictví Evropské unie.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme