Zajatý izraelský voják Gilad Šalit se možná dočká propuštění

Arabská a izraelská média hlásí zásadní průlom v rozhovorech o propuštění zajatého izraelského vojáka Gilada Šalita. 22letého seržanta drží už tři a půl roku palestinští ozbrojenci v pásmu Gazy. Za jeho svobodu požadují propuštění 450 Palestinců z izraelských věznic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gilad Šalit na zveřejněném videozáznamu | Zdroj: ČTK

Před několika měsíci jednání o výměně ztroskotala na neochotě Izraele propustit 70 pachatelů závažných teroristických útoků.

V posledních hodinách ale přicházejí náznaky, že i v této otázce se blíží dohoda. V neděli navštívil izraelský prezident Šimon Peres svého egyptského kolegu Husního Mubaraka. Jednal s ním právě o Šalitovi, protože Egypt hraje spolu s Německem roli prostředníka. Po schůzce Peres potvrdil posun, i když odmítl sdělit jakékoli podrobnosti.

Izraelští novináři také zaznamenali, že vojenská cenzura je v otázce Šalita v těchto dnech mnohem přísnější než jindy. I z toho usuzují, že tentokrát může opravdu dojít k průlomu.

Pozůstalí po obětech palestinských teroristů mezitím chystají právní kroky proti výměně. Nesouhlasí s tím, že by někteří vrazi mohli vyjít na svobodu.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme