Zájem Čechů o život v Británii stále roste

Stále více občanů České republiky hledá azyl na Britských ostrovech. Počet žádostí o azyl, které ve Spojeném království podali čeští občané, se ve druhém čtvrtletí oproti začátku roku zvýšil sedmkrát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pohled z autobusu | Foto: Jan Rosenauer

Jak z Londýna informuje spolupracovník Radiožurnálu Milan Kocourek, zatímco za celý minulý rok požádalo o azyl ve Spojeném království 880 občanů České republiky, hlavně Romů, za letošní pouhé druhé čtvrtletí - tedy od dubna do června - to bylo 595 Čechů. Jsou to údaje britského ministerstva vnitra a zahrnují jen "hlavní" žadatele, nikoli další rodinné příslušníky. Celkový počet je proto ve skutečnosti o něco větší.

Mluvčí ministerstva vnitra v rozhovoru pro Český rozhlas uznal, že nárůst žadatelů z Česka je velký. 170 neúspěšných českých uchazečů o azyl bylo podle něj v letošním druhém čtvrtletí vráceno z Británie zpět.

Přibližně čtyřiadvaceti českým Romům letos udělilo azyl Irsko. Oznámil to tajemník Rady české vlády pro romské otázky Roman Krištof. Vstřícný přístup irské strany je podle něj v rámci Evropské unie zcela ojedinělý.

Česká vláda kvůli romské migraci uvažuje o změně vyplácení sociálních dávek. Ve vysílání Radiožurnálu to potvrdil premiér Vladimír Špidla. Zároveň připustil možnost, že Británie brzo zavede pro občany České republiky vízovou povinnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Špidla o romské migraci

"Naše snaha samozřejmě směřuje k tomu podvázat tuto imigraci - zdá se, že má velmi komplikované kořeny a jeden z nich zřejmě je i v systému sociálních dávek, čili tyto věci se pokusíme změnit a budeme očekávat britskou reakci."

Milan Kocourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme