Zájem Čechů o život v Británii stále roste

Stále více občanů České republiky hledá azyl na Britských ostrovech. Počet žádostí o azyl, které ve Spojeném království podali čeští občané, se ve druhém čtvrtletí oproti začátku roku zvýšil sedmkrát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pohled z autobusu | Foto: Jan Rosenauer

Jak z Londýna informuje spolupracovník Radiožurnálu Milan Kocourek, zatímco za celý minulý rok požádalo o azyl ve Spojeném království 880 občanů České republiky, hlavně Romů, za letošní pouhé druhé čtvrtletí - tedy od dubna do června - to bylo 595 Čechů. Jsou to údaje britského ministerstva vnitra a zahrnují jen "hlavní" žadatele, nikoli další rodinné příslušníky. Celkový počet je proto ve skutečnosti o něco větší.

Mluvčí ministerstva vnitra v rozhovoru pro Český rozhlas uznal, že nárůst žadatelů z Česka je velký. 170 neúspěšných českých uchazečů o azyl bylo podle něj v letošním druhém čtvrtletí vráceno z Británie zpět.

Přibližně čtyřiadvaceti českým Romům letos udělilo azyl Irsko. Oznámil to tajemník Rady české vlády pro romské otázky Roman Krištof. Vstřícný přístup irské strany je podle něj v rámci Evropské unie zcela ojedinělý.

Česká vláda kvůli romské migraci uvažuje o změně vyplácení sociálních dávek. Ve vysílání Radiožurnálu to potvrdil premiér Vladimír Špidla. Zároveň připustil možnost, že Británie brzo zavede pro občany České republiky vízovou povinnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Špidla o romské migraci

"Naše snaha samozřejmě směřuje k tomu podvázat tuto imigraci - zdá se, že má velmi komplikované kořeny a jeden z nich zřejmě je i v systému sociálních dávek, čili tyto věci se pokusíme změnit a budeme očekávat britskou reakci."

Milan Kocourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme