Zájem migrantů o Británii trvá. Od jara do jara tam přišlo o 327 tisíc lidí víc, než se odstěhovalo

Migrace do Spojeného království zůstává dál na vysoké úrovni. Naznačují to alespoň čísla za období od loňského do letošního března. Za tu dobu se do Spojeného království přistěhovalo o 327 tisíc lidí víc, než se z něj vystěhovalo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Nicoly Whiteové ze statistického úřadu ONS zůstává čistá migrace na rekordní úrovni a vykazuje setrvalý trend.

Zmiňované číslo je jen těsně pod loňskou hodnotou, tehdy byl čistý migrační přírůstek 336 tisíc lidí.

Je to mnohem víc, než si představuje britská vláda. Předchozí kabinet Davida Camerona si jako cíl stanovil hranici 100 tisíc přistěhovalců a to je zhruba představa i současné premiérky Theresy Mayové, byť v programovém prohlášení její vlády už žádný takový údaj není.

Co se skladby příchozích týká, čísla mluví třeba o tom, že 303 tisíc lidí před tím nikdy v Británii nežilo nebo že 176 tisíc lidí mělo v zemi předem domluvenou práci.

Mezi příchozími lze pozorovat výrazný nárůst počtu Rumunů a Bulharů, ten je ovšem do značné míry vykompenzován drobným poklesem zájmu o ze strany jiných Středo- či Východoevropanů či lidí ze zemí mimo EU.

Nervozita opadá. Vypjatá atmosféra po brexitu se uklidňuje, tvrdí 'britští' Poláci

Číst článek

Jen pro ilustraci – byť jsou to čísla za trochu jiné období – od června 2015 do června 2016 požádalo o číslo sociálního pojištění 185 tisíc Rumunů, 105 tisíc Poláků nebo 12 tisíc Pákistánců.

Think-tank British Future přinesl studii, podle níž jsou Britové skeptičtí ohledně snižování migrace do země. Jen třetina si jich prý myslí, že se vládě podaří v dalších letech – třeba i po dokonaném brexitu – dosáhnout zmiňovaného migračního cíle.

Podle studie si také jen 12 procent Britů přeje snížení počtu vysoce kvalifikovaných přistěhovalců mířících na ostrovy a i ohledně méně kvalifikovaných pracovníků z řad cizinců nejsou názory tak dramatické, jak by se mohlo zdát podle výsledků referenda o vystoupení země z Evropské unie.

Některé sektory britské ekonomiky budou přísun přistěhovalců potřebovat, na druhou stranu omezení migrace bylo v podstatě hlavní téma červnového hlasování. Skloubit to nebude jednoduché.

Jiří Hošek, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme