Zájem o prezidentské volby je v zahraničí větší než před dvěma týdny

Zvýšený zájem krajanů o prezidentskou volbu oproti 1. kolu hlásily včera některé české ambasády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentské volby (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Výjimkou nebyla ani Vídeň, kde se volilo dokonce i s lyžemi na ramenou.

„Žiji dlouhodobě ve Vídni a teď zrovna vyrážím na nádraží na hory,“ říká jeden z voličů, kteří využili svého práva na české ambasádě v Rakousku.

Tento mladík nebyl zdaleka jediný, kdo z ambasády ve Vídni mířil rovnou na výlet. Volební zastávku tu udělali i Češi z pohraničí, kteří se rozhodli strávit víkend v Rakousku.

Jediná volební místnost v Rakousku je právě na ambasádě ve Vídni a volební turistika může být pro krajany celkem náročná. Některým se kvůli vzdálenosti nevyplatí jezdit na volby do Vídně, ale spíš za hranice do Česka s voličským průkazem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaký je zájem o volby v Rakousku, zjišťoval zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger

Někdo to může mít blíž i do Německa.

„Pokud jedou do oblasti Tyrolska, tak mohou volit na generálním konzulátu v Mnichově, takže ani nejedou do Vídně, i když jsou v Rakousku,“ říká vedoucí konzulárního úseku vídeňské ambasády Hana Ládková.

V 1. kole prezidentské volby volilo v Rakousku 204 Čechů. Ambasáda čeká, že 2. kolo tuhle hranici překoná.

Sledovali jsme ONLINE: Finále prezidentských voleb provází velký zájem, někde už došly lístky

Číst článek

Už od brzkého rána budou kvůli časovému posunu otevřené volební místnosti v Rusku.

„Rozhodně je pro mě významná, protože je to poprvé, kdy volíme prezidenta a myslím si, že je to velmi důležité, že máme tuhle šanci,“ vysvětluje pětašedesátiletý Václav Janat, proč se rozhodl přijít hlasovat ve druhém kole prezidentské volby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaký je zájem o volby v Rusku, zjišťovala zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová

Jako dlouholetý obyvatel Moskvy v místnosti na zastupitelském úřadě nevolí Janat poprvé. Hlasování v zahraničí není premiérou ani pro další příchozí.

Jedna z českých voliček, která má podle svých slov zkušenost s hlasováním v zahraničí i z Belgie, je na svoji možnost volby hrdá. „Jsem ještě víc ráda Češkou, než když žiju doma,“ dodává.

„Máme tady v Moskvě většinou lidi z Moskvy. Neevidujeme nikoho z nějakých vzdálených regionů. Kromě Moskvy je možné volit i na generálním konzulátu v Jekatěrinburku a Sankt Petěrburku,“ shrnuje možnosti pro české voliče žijící v Ruské federaci moskevský konzul David Nový.

Nový odhaduje, že ve druhém kole přijde dát svůj hlas znovu většina ze zhruba 120 zaregistrovaných voličů.

„V prvním kole tady odvolilo 96 voličů. Očekáváme, že minimálně stejný počet odvolí i v kole druhém,“ dodává David Nový

V sousedním Německu volilo v prvním kole přes 400 lidí. O druhé kolo je v Berlíně možná ještě větší zájem než o to první.

Petr Štochl s manželkou v doprovodu malého syna byli vůbec prvními, kdo na konzulátu v Berlíně hlasovali.

„Je to občanská povinnost. Zní to jako klišé, ale je to pravda. Jestliže nebudeme sami rozhodovat o tom, kdo nás bude zastupovat, pak ale nemůžeme žehrat na ty, kteří nám vládnou,“ shrnuje Petr Štochl své důvody, proč se k volební urně s rodinou dostavil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaký je zájem o volby v Německu, zjišťovala zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová

Chvílemi se před volební komisí tvořila dokonce fronta.

„Předpokládáme, že zájem bude větší, protože v posledních dvou týdnech jsme byli denně kontaktováni občany, kteří se rozhodli volit. Více dotazů než před prvním kolem voleb,“ říká konzulka Markéta Meissnerová.

Důvody, proč lidé tentokrát nezůstali doma a přišli k volbám třeba i během výletu do Berlína, jsou obdobné. Voliči tak zdůrazňují, že je pro ně cenná možnost vybrat si svobodně prezidenta podle osobních preferencí a priorit.

Druhé kolo přitáhlo na zastupitelské úřady napříč celou Amerikou více voličů - výjimkou je jen kanadská metropole Ottawa, kde panují silné mrazy.

Více voličů pak přichází také do hlasovacích místností ve východní Asii. I přes časový posun však sčítání odevzdaných lístků nezačne dříve než v České republice.

Klára Stejskalová, Lenka Kabrhelová, Vojtěch Berger, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme