Zájem voličů v iráckých volbách předčil očekávání

Irácká vláda, která vzejde z nedělních parlamentních voleb, vyzve všechny politické síly k diskusi a k tvorbě nové irácké ústavy. Právě ústava bude hlavním úkolem nového parlamentu, který má pracovat jen necelý rok do dalších parlamentních voleb. V iráckých volbách odevzdalo hlas asi osm milionů lidí - tedy šedesát procent voličů. Konečná čísla a výsledky hlasování se dozvíme za několik týdnů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sčítání hlasů

sčítání hlasů | Zdroj: ČTK

Už teď ale víme, že jedno procento z 5000 volebních místností nebylo raději otevřeno. Teroristé ovšem útočili i přes velká bezpečnostní opatření. Zabili přes třicet lidí a desítky dalších zranili.

Jak ale v televizi BBC ujistil brigádní generál Paul Gibson - k žádným větším incidentům nedošlo: "Myslím si, že poslední tři dny byly velmi úspěšné. Podařilo se nám zajistit bezpečnost. Pro teroristy bylo hodně obtížné zaútočit. Tady v Basře bylo během neděle 7 atentátů, to je ale zanedbatelný počet s tím, s čím teroristé vyhrožovali. A také s počtem útoků v jiných částech země."

Většina států označila irácké volby za úspěšné. Podle amerického prezidenta George Bushe hlasování jasně ukázalo, že Iráčané jsou schopni demokraticky vládnout sami: "Účastí ve volbách Iráčané rozhodně odmítli protidemokratickou ideologoi teroristů. Odmítli se nechat zastrašit darebáky a vrahy. Projevili takovou odvahu, která je vždy základem a důkazem, že jsou si sami schopni vládnout."

Američtí představitelé se shodují na tom, že demokracie v Iráku zapouští kořeny. Ani poslední útoky ozbrojenců v průběhu voleb misi Spojených států v Iráku nezastaví. Prezident Bush zdůraznil, že Američané budou vojensky i nadále pomáhat nové irácké vládě, aby upevnila svou moc v zemi a získala nad ní kontrolu. Americká pomoc se soustředí na výcvik armády a policistů a posilování bezpečnosti. Prezident Bush očekává, že volby v Iráku budou příkladem demokracie pro Střední východ a posílí tamní reformátory.

Cesta Iráku k samostatné vládě bude ale dlouhá. Z voleb vzejde jen prozatímní administrativa, která jmenuje prezidenta a navrhne novou iráckou ústavu. O ní budou občané rozhodovat v referendu. V prosinci by se pak měly konat nové volby.

Iráčan líbá volební urnu | Foto: EPA

Britský premiér Tony Blair řekl, že irácké volby jsou ranou přímo do srdce globálního terorismu. Vzdal hold iráckým voličům za jejich odvahu a řekl, že po celý den voleb se v Iráku projevovala síla svobody. Prohlášení Tonyho Blaira obsahovalo také upozornění na potřebu úsilí pro posilování mladé irácké demokracie. A dva bývalí britští ministři zahraničí konzervativec lord Hurd a labourista Robin Cook o víkendu předložili výzvu k postupnému odsunu koaličních sil u Iráku.

V článku v listě Times, napsaném společně s mluvčím liberálních demokratů Menziesem Campbellem konstatují, že po útoku na město Fallúdža se povstalci přesunuli do jiných iráckých měst a podle mluvčího irácké obrany je nyní v zemi víc povstalců než koaličních vojáků. Podle autorů článku nadešel čas na plánování odsunu koaličních sil z Iráku, dokud ještě existuje příležitost k takovému kroku.

Vítěz iráckých voleb by měl v budoucí vládě vyhradit určitý počet křesel zástupcům sunnitské menšiny, domnívá se polský ministr zahraničí Adam Rotfeld. Podle jeho názoru by to mohlo odvrátit vnitřní konflikt mezi většinovými šíity a sunnity. Ministr Rotfeld uvedl, že po volbách vznikla v Iráku nová situace. Irácká vláda už nebude dosazená Američany, ale bude odrážet názor značné části Iráčanů. Šéf polské diplomacie ocenil odvahu iráckých voličů, kteří se voleb zúčastnili i přes výhrůžky a útoky extrémistů. Obává se ale, že malá účast sunnitů , kteří nebudou mít odpovídající zastoupení v parlamentu, povede k růstu napětí. Adam Rotfeld proto navrhuje, aby sunnité získali ve složkách výkonné moci 20 procent míst, nehledě na volební výsledek.

Milan Kopp, Martin Dorazín, Petra Lazáková, Milan Kocourek, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme