Zakajev je na svobodě. Čeká, zda ho Poláci vydají do Ruska

Exilový vůdce Čečenců Achmed Zakajev je volný. Rozhodl o tom varšavský soud, který tak nevyhověl žádosti prokuratury o uvalení vazby. Na základě mezinárodního zatykače ho zadržela polská policie. Otázka jeho možného vydání Rusku je ale pořád otevřená.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čečenský exilový vůdce Achmed Zakajev byl zadržen v Polsku

Čečenský exilový vůdce Achmed Zakajev byl zadržen v Polsku | Zdroj: ČTK

Soud ve velmi zrychleném řízení rozhodl, že Achmed Zakajev nemusí do vazby a je volný. Hlavní roli sehrál fakt, že Zakajev má azyl ve Velké Británii a jeho status politického uprchlíka platí tedy v rámci celé Evropské unie.

Verdikt soudu znamená, že Zakajev teď bude maximálně čtyřicet dnů čekat na svobodě na rozhodnutí o jeho možném vydání do Ruska. Moskva viní Zakajeva z podílu na teroristické činnosti a do Polska teď pošle všechny své údajné důkazy.

Případné vydání čečenského exilového vůdce bude znovu řešit varšavský soud, konečné rozhodnutí je pak na ministru spravedlnosti. Polské poltické špičky už několikrát ale naznačily, že extradice Zakajeva do Moskvy se rovná nule.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme