Trump zakázal cesty ze Schengenu do USA, koronavirem se nakazil i herec Tom Hanks

  • Americký prezident Donald Trump v noci na čtvrtek ohlásil 30denní zákaz veškerých cest do Spojených států ze zemí schengenského prostoru, opatření se netýká Velké Británie. Omezení, které má zpomalit šíření nového koronaviru v USA, bude platit od páteční půlnoci.
  • Italský premiér Giuseppe Conte oznámil, že po celé Itálii se kvůli novému koronaviru zavřou všechny obchody vyjma těch s potravinami a lékáren.

Washington (Aktualizováno: 13:04 12. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Aktuální stav po vyhlášení nouzového stavu v Česku sledujeme zde.

 

Trump opatření oznámil z Oválné pracovny Bílého domu v projevu k národu. Obvinil v něm Evropskou unii, že nekoná dostatečně rychle proti „cizímu viru“. Shluky případů nákazy v USA podle něj „zaseli“ cestující z Evropy.

„Učinili jsme životy zachraňující krok včasným konáním vůči Číně,“ prohlásil Trump. „Nyní musíme konat stejně vůči Evropě,“ obhajoval americký prezident cestovní restrikce. Trump řekl, že omezení se nebude vztahovat na Británii a že Spojené státy budou situaci sledovat, aby mohly případně cestování obnovit dříve.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Trump v proslovu dále oznámil nespecifikovanou finanční úlevu pracovníkům, kteří onemocní, budou dáni do karantény nebo se budou muset kvůli koronaviru starat o druhé.

Kromě odkladu daňového přiznání přislíbil Trump nízko úročené půjčky zasaženým firmám. Zopakoval dále výzvu Kongresu, aby schválil snížení daně z příjmu v zájmu povzbuzení ekonomiky.

„Toto není finanční krize,“ zdůraznil. „Toto je jen dočasný časový okamžik, který překonáme společně jako země a jako svět,“ ujistil Trump. Virus podle něj nemá žádnou šanci. Americkou ekonomiku a zdravotní systém označil za nejlepší na světě.

Tom Hanks a Rita Wilsonová

Oscarový herec Tom Hanks a jeho žena, producentka a herečka Rita Wilsonová, se nakazili novým koronavirem. Slabost dvojici přepadla při jejím nynějším pobytu v Austrálii, kde si také nechala udělat testy. Jejich výsledek byl pozitivní, informoval v noci na čtvrtek hollywoodský deník Deadline.

List uvedl, že Hanks a Wilsonová v Austrálii připravují natáčení filmu o Elvisu Presleym. Majitel dvou Oscarů Hanks má ve snímku australského režiséra Baze Luhrmanna ztvárnit Presleyho dlouholetého manažera Toma Parkera.

„Ahoj lidi. Rita a já jsme tady v Austrálii. Cítili jsme se trochu unavení, jako bychom byli nachlazení, a trochu nás bolelo po těle. Rita měla nějaké zimnice, které přicházely a odcházely. Také mírné horečky,“ popsal pár na twitteru. Dvojice se nechala otestovat na koronavirus a výsledek byl pozitivní.

„My Hanksovi budeme testováni, pozorováni a izolováni tak dlouho, jak to bude vyžadovat veřejné zdraví a bezpečnost,“ zdůraznil i v příspěvku na twitteru Hanks, jemuž je stejně jako jeho manželce 63 let.

Tom Hanks patří mezi celosvětově nejoblíbenější herce. Proslavil se především charakterními rolemi ve filmech jako Philadelphia, Forest Gump, Apollo 13 nebo Trosečník.

tzr, ban, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme