Zákaz popírání genocidy Arménů je protiústavní, rozhodl francouzský soud

Francouzský ústavní soud rozhodl, že zákon trestající popírání genocidy v Arménii, je protiústavní. Zákon prý odporuje svobodě projevu zaručené francouzskou ústavou. Turecko chtělo kvůli normě dokonce přerušit diplomatické vztahy s Francií.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy | Zdroj: Reuters

„Porážkou je to pro prezidenta Sarkozyho a jeho přátele, kteří si opravdu zakládali na tomto zákonu a doufali, že jim přinese hlasy Arménů, kteří žijí ve Francii. Současně i pro část socialistů, kteří tento zákon také podporovali,“ míní zpravodaj francouzského listu Le Monde v Praze Martin Plichta.

Zákon měl pokutou v přepočtu až milion korun trestat zpochybňování skutečnosti, že Turecko v letech 1915–1917 vyvraždilo asi 1,5 milionu Arménů. Podle Turků ale nešlo o genocidu a zpochybňuje i počet mrtvých, kterých podle nich bylo „jen“ půl milionu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důsledky zrušení zákona o popírání genocidy vysvětlil na Rádiu Česko zpravodaj deníku Le Monde v Praze Martin Plichta

Neznamená to však, že by kvůli rozhodnutí soudu už nebylo trestné popírání jakékoli jiné genocidy.

„Existuje další zákon, který umožňuje potírat popírače genocidy za druhé světové války. Ti, kteří budou popírat genocidu v Turecku v roce 1915, to však zřejmě budou moci dělat nadále. Existují ale i další zákony proti xenofobii a rasismu, které by mohly sloužit k potírání těchto jevů,“ vysvětluje zpravodaj.

Ekonomické škody podle něj nebudou tak výrazné, jak se někteří obávali. „Turečtí politici jsou celkem spokojení, že to takhle skončilo, ale uvidí se, jestli Sarkozy opravdu předloží další návrh zákona, jak to slíbil včera hned po rozhodnutí soudu,“ upozorňuje Plichta.

Úspěch tureckého nátlaku

Turecko kvůli zákonu výrazně omezilo veškeré styky s Francií. Turecký ministr zahraničí po rozhodnutí soudu uvedl, že turecká vláda zváží obnovení ekonomických, vojenských a politických kontaktů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakci Turecka na rozhodnutí francouzského ústavního soudu přiblížila spolupracovnice ČRo Julie Urbišová

Podle zpravodaje Le Monde ale bude nějaký čas trvat, než se vzájemné vztahy vrátí na předchozí úroveň: „Nedůvěra mezi tureckými a francouzskými politiky je dost silná.“

Ministr podle svých slov také doufá, že si z rozhodnutí vezmou ponaučení všichni, kdo by chtěli historii zneužívat pro politické účely. Turecko chce, aby se téma genocidy Arménů stalo jen otázkou pro historiky, nikoli pro politická jednání.

Turecko zrušení zákona chápe i jako úspěch své diplomacie. Kromě přerušení diplomatických styků tlačila Ankara také na francouzské firmy, které mají v Turecku významné investice. Turecko zrušilo několik předjednaných objednávek například u automobilky Renault a to včetně obnovy vozového parku turecké vlády.

Patricie Polanská, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme