Zákaz popírání zločinů komunismu se zatím v EU nechystá

Evropská komise nepřipraví návrh zákona o zákazu popírání zločinů komunismu. Výzvu k vytvoření návrhu evropské směrnice o trestním postihu za popírání nebo zlehčování zločinů komunistických režimů obsahuje dopis 6 ministrů zahraničí východoevropských zemí. Podepsal se pod něj i český ministr Karel Schwarzenberg. Dopis adresovali eurokomisařce pro spravedlnost a lidská práva Vivine Redingové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise | Foto: Pavel Novák

„V Evropské unii nejsou v dané chvíli podmínky pro podání takového návrhu,“ uvedl k možnosti přijetí směrnice o zákazu popírání zločinů komunismu mluvčí Evropské komise Matthew Newman.

Evropská exekutiva podle něj ale nepouští tuto otázku ze zřetele. V překladu z mluvy evropské byrokracie to znamená, že Komise nechce předstoupit před členské země s návrhem, který je předem odsouzený k neúspěchu.

Pohledy členských zemí na zločiny spáchané totalitními režimy v bývalém sovětském bloku se totiž výrazně liší. Návrh takové evropské směrnice by proto zvláště u velkých jihoevropských států neměl velké šance na přijetí.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme