Zákaz prodeje halucinogenních hub v Nizozemsku

Takzvané "kouzelné houby" s halucinogenními účinky mizí z pultů speciálních obchodů v Nizozemsku. Ode dneška se staly zakázaným zbožím. Víc se dozvíte v reportáži našeho zpravodaje přímo z Amsterodamu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Amsterodamský Wallen

Amsterodamský Wallen | Foto: amsterdammertje.com

Nizozemsko známé jako země tolerantní k tzv. měkkým drogám se rozhodlo zakázat od pondělí tzv. "kouzelné houby". Dosud legálně prodávané houby s halucinogenními účinky musejí zmizet z nabídky obchodů. Zákon prosazený v nizozemském parlamentu pravolevou koalicí zastánci legalizace měkkých drog kritizují. Pěstitelé hub a majitelé obchodů s nimi chtějí vládu premiéra Jana Petera Balkenendeho dokonce zažalovat.

Prodavačka v jednom z obchodů s halucinogenními houbami v Amsterdamu upozornila zákazníka, aby po požití hub nejedl čokoládu, která účinky látek obsažených v nich zvyšuje. Varovala ho také před pitím alkoholu. Jeho kombinace s houbami může vyvolat nepředpokládatelné reakce. Ke krabičce s plodnicemi, kterou prodavačka vytáhla z lednice, dostal zákazník ještě leták s podrobnými instrukcemi, jak s houbami zacházet a čeho se vyvarovat. Sortiment nabízených hub v tomto obchodě se výrazně zmenšil. Ty zakázané, a těch je většina, zmizely z nabídky.

"Tyto houby mohou mít neočekávaný vliv na chování lidí. My nechceme být zodpovědní za to, že si je hlavně turisté mohou koupit prakticky kdekoli," říká poslankyně největší vládní strany Křesťansko demokratické výzvy - Cisca Joldersmová, mluvčí strany pro otázky drog. V Nizozemsku se ročně prodávaly asi 2 miliony 30 gramových balení halucinogenních hub. 90% z nich si kupovali turisté. Loni jedna 17letá Francouzska v Amsterdamu po požití hub skočila z mostu do kanálu a zabila se.

Poslanci nizozemského parlamentu chtěli problém řešit už před 7 lety. Nakonec ale studie ukázaly, že nebezpečí z požívání hub není příliš velké. Jejich prodej tedy zůstal legální.

Lysohlávky | Foto: drogy-info.cz

Od té doby ale problémy s uživateli hub spíše vzrostly, než aby jich ubývalo. Podle poslankyně Joldersmové měly obchody s houbami řadu možností, jak šířit osvětu o užívání těchto drog, ale neudělaly nic. Proto teď přišel striktní zákaz. S tím ostře nesouhlasí zastánce legalizace měkkých drog a spoluautor knihy o drogové scéně Gerben Hellinga, který mi ukázal jeden z obchodů s houbami a dalšími přírodními povzbuzujícími prostředky.

"Ale ne, tady je to plně pod kontrolou. Ručí se za kvalitu. Jsou pevně stanovené ceny. Když si tu něco koupíte, dostanete k tomu instrukce, jak to užívat, s čím to nekombinovat. Ale jestli ty věci zakáží, zákazníci už takové informace nedostanou. Teď bylo, jak říkají, několik nehod mezi turisty, ale v budoucnu bude takových nehod mnohem víc," říká Gerben Hellinga.

Prodavač Sebastian v obchodě Magic Mushrooms v centru Amsterdamu připomíná starou pravdu: Co je zakázané, přitahuje lidi ještě o něco víc: "Když něco zakážete, neznamená to že to úplně zmizí. Nemyslím, že problém s houbami bude menší, když jejich prodej přejde do ilegality."

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž P. Nováka o zákazu prodeje halucinogenních hub

Zákaz halucinogenních hub měl zatím jediný efekt. Zvýšený zájem o ně. Lidé si hlavně nakoupili houbové spory a zařízení na jejich pěstování. Z houbových farem se produkce halucinogenních hub přesune do sklepů a garáží. Majitelé pěstíren, které houby do prodejen dodávaly, se chystají nizozemskou vládu zažalovat. Budou chtít zpět peníze, které do svého dosud zcela legálního podnikání investovali. Prý půjde o miliony.

"Byli jsme vyspělá země, kde se zkoušely společenské experimenty, které mnoho zemí později následovalo. Teď se zase vracíme zpátky. Ale tak to nezůstane. Budeme bojovat, protože lidé s tím nesouhlasí," předpovídá Gerben Hellinga, který nechce, aby jeho vlast ztratila pověst vysoce liberální a tolerantní země.

Křesťansko- demokratická poslankyně Cisca Joldersmová ale chce, aby Nizozemsko změnilo svou image. "Nejsem si jistá, jestli bychom měli být hrdí na to, že nás ostatní země považují za drogový ráj. Na takový obrázek Nizozemska ve světě nejsme právě pyšní."

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme