Zákaz útočných zbraní ztroskotal v americkém Senátu

Americký Senát pohřbil zákaz útočných pušek. Právě takovou poloautomatickou zbraní střílel v prosinci mladík, který zabil dvě desítky dětí a několik učitelek na základní škole v Connecticutu. Mezi americkými zákonodárci ale nemají plány na omezení střelných zbraní dostatečnou podporu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký trh se zbraněmi | Foto: Mel Evans | Zdroj: ČTK

„Potřebuji 60 hlasů, abych mohl návrh předložit. A já je nemám,“ vysvětluje Harry Reid, šéf demokratů v Senátu.

Zákaz poloautomatických pušek proto vypadne z připravovaného zákona o kontrole zbraní. Měl přitom být jeho klíčovou součástí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zákaz útočných zbraní ztroskotal v americkém Senátu. Proč, vysvětluje zpravodaj Vít Pohanka

Prosincová tragédie na základní škole ve městě Newtown sice vyvolala debatu o zpřísnění kontroly zbraní ve Spojených státech, do které se zapojil i prezident Barack Obama.

Jak ale začíná být zřejmé, pravidla pro držení pistolí a pušek se bez ohledu na rétoriku politiků alespoň zatím nijak dramaticky nemění.

Útočné zbraně jsou ty, které umožňují vystřelit jednu střelu na jedno zmáčknutí kohoutku a pak se automaticky znovu nabíjí. V USA byly zakázané už v letech 1994 až 2004.

Zastánci práva nosit zbraně často argumentují statistikami, které vypovídají o postupném poklesu trestné činnosti včetně vražd. Navíc ze střelných zbraní nejvíc Američanů zabíjejí běžné zbraně, nikoliv útočné.

Vít Pohanka, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme