Zakažme poslancům zaměstnat příbuzné, volá francouzská vláda. Podezření však padá i na ministra

Nová francouzská vláda ve čtvrtek ohlásila nový zákon o morálce a etice, který má poslancům zakázat zaměstnávat jejich příbuzné. Jeden z členů vládního kabinetu, ministr pro územní soudržnost Richard Ferrand, přitom právě kvůli tomu čelí vyšetřování. V hledáčku prokuratury se ocitl mimo jiné kvůli podezřelým výhodám pro své děti a manželku.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský ministr spravedlnosti François Bayrou. | Foto: Charles Platiau | Zdroj: Reuters

Reforma, kterou ve čtvrtek ohlásil nový ministr spravedlnosti François Bayrou, počítá s novým zákonem o morálce a etice v politice, jehož cílem je podle ministra obnovit pošramocenou důvěru v představitele francouzské politické scény.  

Lidská slabost špiní politiku

Chystaný zákon má poslancům zakázat zaměstnávat při úřadu rodinné příslušníky i to, aby svou funkci využívali k zařizování výhod pro své příbuzné. Má rovněž bránit ve vstupu do politiky těm jedincům, kteří byli odsouzeni kvůli finančnímu podvodu či korupci. O volenou funkci se tito lidé nebudou smět ucházet po dobu 10 let, řekl ministr Bayrou.

Opatření má také přísněji dohlížet na výdaje poslanců. Zákon stanoví, že výdaje budou proplaceny pouze na základě platné účtenky - na rozdíl od dřívější praxe, která politikům vyplácela jistou sumu a nechala je, aby s ní pak nakládali.

"Nechceme veřejnost přesvědčovat, že novým zákonem vyřešíme všechny problémy s individuální morálkou. Nikdo ve skutečnosti nevěří, že zákon udělá ze všech aktérů veřejného života ctnostné lidi," citovala ministra agentura AFP. "Instituce nevznikají, aby vytvářely ctnostné lidi. Ale pokud víme, že ne každý je čestný, vznikají proto, aby pomohly vyvarovat se případů, kdy lidská slabost kontaminuje politiku."

Slova ministra spravedlnosti ovšem přišla v ten samý den, kdy prokuratura ve francouzském Brestu oznámila své rozhodnutí zahájit předběžné vyšetřování Bayrouova kolegy z nového vládního kabinetu.

Policie teď prověřuje, jestli u osoby ministra pro územní soudržnost Richarda Ferranda existuje důvodné podezření ze spáchání majetkových trestných činů, nepoctivého jednání a porušení pravidel pojišťovnictví. Ferrand jako generální tajemník Macronova politického hnutí Vpřed! hrál klíčovou roli ve vedení prezidentské kampaně.

Dcera, syn i manželka

Úřad veřejného žalobce se pro vyšetřování rozhodl poté, co média informovala o podnikatelských a finančních aktivitách někdejšího socialisty.

Satirický týdeník Le Canard enchaîné minulý týden napsal, že Ferrand v roce 2011 jako ředitel pojišťovny Mutuelles de Bretagne umožnil manželce svého právníka Sandrine Doucenové realizovat výnosný obchod s komerčním prostorem, který pojišťovna pronajímala.

Nově založená firma Doucenové začínala s kapitálem 100 eur, ale vzala si půjčku ve výši přes 400 000 eur na odkoupení objektu a časem se hodnota jejích akcií zvýšila 3000krát. Podíl ve firmě přitom za pouhé euro získala i Ferrandova dcera.

Ferrand údajně kromě toho umožnil své manželce výhodně pronajímat kancelářské prostory a svého syna si na čtyři měsíce najal jako poslaneckého asistenta placeného parlamentem.

Vyšetřování bylo zahájeno jen deset dní před parlamentními volbami, v nichž má Macronovo nové hnutí Republika v pohybu podle průzkumů velkou šanci zvítězit. 

Obvinění visí i nad další ministryní

Také nová francouzská ministryně pro evropské záležitosti Marielle de Sarnezová v současnosti čelí obvinění z pochybných praktik při najímání asistentů v době, kdy byla europoslankyní.

Aféra kolem fiktivního zaměstnávání manželky za horentní sumy, takzvaná "Penelope gate", přinesla politickou smrt bývalému premiérovi a kandidátovi na francouzského prezidenta Françoise Fillona, který přišel o pozici favorita a vypadl již v prvním dubnovém kole voleb.

mls, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme