Zákazníci britských drah si od Nového roku připlatí

Vyšší jízdné se rozhodly od Nového roku zavést britské železnice. Ty jsou od poloviny devadesátých let v soukromých rukou. Ceny jízdenek často stoupnou vysoko nad úroveň inflace. V loňském roce se pohybovala na úrovni 3 až 4 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Železniční trať v zimě | Foto: Fotobanka stock.xchng

Ceny jízdného na britských železnicích se tradičně řadí mezi nejvyšší v Evropě. Jedním z důvodů je skutečnost, že britská vláda nedotuje železnice ze státního rozpočtu tak velkou měrou, jako to činí mnohé jiné vlády. Když stoupnou ceny jízdenek, obrovský podíl zdražení platí cestující.

Železničním společnostem vláda povoluje maximální roční navýšení cen o 5,8 procenta, to je zhruba o dvě procenta nad míru inflace. Ale zdražení jízdného na některých trasách je mnohem vyšší než na jiných.

Tak například cestující z Hornsey do Stevenage severovýchodně od Londýna zaplatí od ledna za měsíční síťový lístek 284 libry, což je o 46 procent víc, než platili.

Milan Kocourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme