Zákazy prodeje i vyšší cena vodky. Rusko bojuje s alkoholem, efekt je ale sporný

Omezení nebo dokonce úplný zákaz prodeje alkoholu, i takové návrhy zaznívají v Česku v souvislosti s masovou otravou jedovatou lihovinou, které podlehlo už 17 lidí. Razantním zpřísňováním podmínek prodeje se už před časem rozhodli řešit vysokou spotřebu alkoholu v Rusku, podle expertů však se spornými úspěchy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkohol (ilustrační foto)

Alkohol (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

V Rusku dnes funguje celá řada omezení, třeba úplný zákaz prodeje alkoholu v obchodech a stáncích ve večerních hodinách. Od července se také znovu zvýšila minimální cena vodky.

Kromě snížení spotřeby tvrdého alkoholu si úřady od těchto opatření slibovaly dostat pod kontrolu také trh s nelegálním nezdaněným alkoholem i zlepšení kvality prodávaných značek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké mají v Rusku zkušenosti s omezením prodeje alkoholu, přiblížila zpravodajka Lenka Kabrhelová

Jenže kritici varují před možným opačným efektem. Nejchudší vrstvy obyvatel se totiž podle nich vracejí k nekvalitnímu podomácky vyrobenému alkoholu, což potvrzují případy masových otrav, hospitalizací a bohužel i úmrtí.

Není to poprvé, kdy se v Rusku snaží omezovat spotřebu alkoholu přísnými opatřeními. Nejčastěji se zmiňuje takzvaný suchý zákon z 80. let. Kampaň, s níž přišel na začátku perestrojky čerstvě zvolený stranický lídr Michail Gorbačov, je dodnes považovaná za velmi spornou.

Ve Švédsku se silnější alkohol prodává jen ve státních obchodech

Číst článek

Během dvou let se dramaticky omezil prodej alkoholu, zavřely se mnohé obchody s vodkou, zavedly se tvrdé tresty za pití na veřejnosti, propagovaly se třeba i nealkoholické oslavy svatby.

Následoval sice částečný efekt, když se podstatně snížil oficiální prodej alkoholu, zvýšila se porodnost a rodilo se i méně postižených dětí, jenže spotřeba alkoholu jako taková neklesla, a to právě kvůli skokovému nárůstů výroby podomácky pálených lihovin.

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme