Zákeřná nemoc SARS má na svém kontě 300 životů

Nejméně 53 dalších lidí zemřelo o víkendu na smrtelnou infekční plicní nemoc SARS. Ta je také označována za první světovou epidemii 21. století. Podle odborníků se nedá očekávat vyrobení účinné vakcíny proti nemoci dříve než za rok. Virus už ve světě nakazil kolem 5 tisíc lidí a více než 300 jich zákeřné chorobě podlehlo. V Číně, především v metropoli Pekingu, úřady ani o víkendu nedokázaly zabránit dramatickému šíření SARS. Uzavřená jsou všechna divadla, kina, internetové kavárny a další zábavní podniky. Zato v Torontu lákají do města turisty, přestože přibývá nově nakažených. 12 nových úmrtí na onemocnění SARS hlásí Hongkong a prvního mrtvého registruje také Tchajwan. V České republice není v současné době s podezřením na SARS nikdo hospitalizován.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nemocnice

nemocnice

Toronto patří mezi oblasti, které jsou na tom se SARS nejhůře, přesto se snaží lákat turisty. Pro televizi připravilo několikajazyčnou kampaň na obnovení cestovního ruchu. Začátek kampaně však přichází v době, kdy v Torontu zemřeli na SARS 3 další lidé a lékaři zaznamenali 8 nových případů tohoto infekčního onemocnění. V oblasti města dosud na akutní syndrom dýchacích cest zemřelo 19 lidí - jiné oblasti Kanady zatím úmrtí na SARS nezaznamenaly. Oficiální zdravotní představitelé trvají na tom, že situace je pod kontrolou a varování, ke kterým se připojila i Světová zdravotnická organizace a která vyzývají veřejnost necestovat do Toronta, označují za přehnaná.

První úmrtí na akutní syndrom dýchacích cest SARS hlásí Tajwan. 56letý muž zemřel v hlavním městě Taipeji a nakazil se pravděpodobně od svého bratra, který bydlí v Hong Kongu. Na Tajwanu je dále 55 pravděpodobných nakažených a 72 lidí s podezřením na onemocnění.

12 nových úmrtí na onemocnění SARS hlásí Hongkong, dalších 16 lidí, včetně dvou zdravotníků, se tam touto nemocí nakazilo. Celkem na akutní onemocnění respiračních cest už v Honkongu zemřelo 133 lidí, ve věku od 45 do 91 let.

Čína zatím neúspěšně bojuje s akutním onemocněním dýchacích cest. Za posledních 24 hodin stoupl počet nemocných SARS v kontinentální Číně o 200 a dalších 9 lidí zemřelo. Peking hlásí 988 nemocných a dalších tisíc lidí je pro podezření na chorobu v karanténě. Pekingská vláda uzavřela všechny veřejně přístupné objekty kromě lesních parků. Poslední e-mail šlo odeslat z internetové kavárny v sobotu. Od neděle jsou všechny uzavřeny na neurčito. Nehrají divadla ani kina a nedostupné zůstává nejenom Zakázané město, ale i všechny ostatní turistické atrakce v Pekingu. Z obavy před vynucenou karanténou a izolací přestávají prodávat velké obchodní domy. Obyvatelé města proto nakupují zásoby. Úřady vyčlenily 17 místních nemocnic, ve kterých je připraveno 1800 lůžek pro infikované pacienty. 3 nemocnice jsou naprosto izolované od ostatního světa i s veškerým personálem. Číňané se ptají sami sebe, zda bude dostatek dýchacích přístrojů. Počet případů onemocnění se v Pekingu přiblížil k tisícovce. Délka uzávěry bude záviset na pokroku v boji proti nemoci.

Na každých 15 tisíc obyvatel Pekingu připadá jeden nemocný a jeden podezřelý z infekce virem SARS. Vyplývá to z oficiálních údajů, které poskytují čínské úřady. Exodus lidí z města proto pokračuje. V boční ulici ve staré zástavbě stojí dvoupatrový autobus. Rodinný klan zavřel obchod a restauraci a vrací se do svého rodného města. Zadní část vozu je beznadějně zavalena zavazadly a 70 lidí sedí, kde se dá. Někteří mají roušky, jiní s nimi otírají zpocená čela. Autobus praská ve švech. Konečně po třech hodinách zmatků a strkání pomalu vyráží. Cestující čeká 30hodinová cesta. Z okénka vystrkují hlavy a sem tam si někdo odplivne. Kdyby se mezi nimi objevil jediný nemocný, rázem roznese infekci po celém voze. Peking opouštějí stovky takových autobusů.

SARS, který se projevuje podobně jako chřipka, se objevil loni v listopadu v jižní Číně. Do dalších zemí virus zavlekli turisté a lidé cestující letadly. Postiženy jsou hlavně některé asijské státy a také Toronto v Kanadě.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš, Veronika Malá, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme