Zakladatel Facebooku Zuckerberg je podle časopisu Time osobností roku

Osobností roku 2010 je podle tradiční ankety amerického časopisu Time zakladatel internetové sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg. Týdeník ocenil, že šestadvacetiletý podnikatel a programátor „zmapoval společenské vztahy, vytvořil nový systém výměny informací a změnil způsob života milionů lidí na celém světě“.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg je podle Time osobností roku 2010 | Foto: AFP

Facebookový profil má v současnosti kolem půl miliardy osob a počet uživatelů pořád rychle roste. Denně se na něm objeví asi miliarda nových příspěvků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osobnost Mark Zuckerberga připomněl v Ozvěnách dne publicista Miloš Čermák

Zuckerberg přitom Facebook založil teprve před sedmi roky jako univerzitní síť. Rychle se ale rozšířila do celého kyberprostoru a ze svého zakladatele udělala v roce 2008 jednoho z nejmladších miliardářů světa.

„Facebook je dnes fenoménem, který dnes používá například ve věkové kategorii do 25 let prakticky každý. Změna je ve způsobu, jakým komunikujeme, a je srovnatelná třeba s tím, jak změnily náš život mobilní telefony,“ připomněl ve vysílání Radiožurnálu publicista Miloš Čermák.

Ačkoliv z pohledu samotného Facebooku se letos žádná výjimečná událost nestala, uznání pro Zuckerberga považuje za zasloužené. „Je to určitě významná osoba. Je v tom trochu politika redakce, která čtyřikrát za sebou vybrala politiky a naposled bankéře, tak zase chtěla dát někoho typu vizionáře, někoho, kdo mění svět v tomto smyslu,“ míní Čermák.

Čtenáři Time zvolili osobností roku Juliana Assange

Do užšího výběru časopisu Time pro letošní ocenění se dostali ještě chilští horníci, kteří přežili dva měsíce v zavaleném dole, americké konzervativní hnutí Tea Party, afghánský prezident Hamíd Karzáí a zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange.

Assange se stal nejvlivnější osobností roku v internetovém hlasování čtenářů časopisu Time. „Na rozdíl od Zuckergerga je Assange osobností, který víc polarizuje, a mnozí dali hlas pro něj i jako podporu v tom, že je dnes stíhán. Je v tom trochu aktivismu, takže já bych bral toto hlasování jako poznamenané emocemi,“ poznamenal Čermák.

Martin Hromádka, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme