Zakladatel firmy PIP dostal za vadné prsní implantáty čtyři roky

Zakladatel francouzské firmy PIP Jean-Claude Mas byl dnes odsouzen za výrobu vadných prsních implantátů. Soud ho poslal na čtyři roky do vězení. Ženy, kterým byl voperován vadný implantát, by měly dostat 3000 eur (přibližně 80.000 korun) jako kompenzaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud s pěti bývalými manažery zaniklé firmy PIP v Marseille se bude kvůli velkému počtu účastníků konat ve sportovní hale | Zdroj: Reuters

Odsouzeni byli i další čtyři členové nejvyššího vedení, a to k tříletým nepodmíněným trestům a podmínce.

Společnost PIP vyráběla vadné prsní implantáty v letech 1992 až 2010, v těle je může mít až 300 tisíc žen v sedmi desítkách zemí světa.

Následkem vadných implantátů má na celém světě potíže asi dva a půl tisíce žen. Mnohým z nich náhrady praskaly a vyvolávaly v těle záněty a další komplikace. Důvodem byl levnější silikon použitý v drtivé většině implantátů a také gel s prokazatelně toxickými účinky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ sleduje zpravodaj ČRo ve Francii Jan Šmíd.

Zakladatel firmy Jean-Claude Mas svou vinu dlouho popíral, dokonce se snažil zamést stopy a ničil veškerou dokumentaci. Teprve v průběhu procesu se svým obětem omluvil.

Žaloba evidovala více než 4100 protržených voperovaných náhrad a 2700 žen, u kterých vyvolaly implantáty záněty. Vadné implantáty se prodávaly i v České republice.

Ženy během celého procesu nevěřily, že by byl Mas potrestán přesto, že mu vina byla prokázána. Myslely si, že to bude celé zameteno do kouta. „Řekl bych, že jsou příjemně překvapeny, i když je to pro ně pouze malá satisfakce,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu Jan Šmíd, který proces sleduje.

Jan Šmíd, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme