Zakladatel Wikileaks Assange ohlásil zveřejňování dalších tajných dokumentů

I ze svého úkrytu na Ekvádorské ambasádě v Londýně pokračuje zakladatel wikileaks Julian Assange ve zveřejňování tajných dokumentů americké vlády. Právě v těchto dnech postupně vycházejí interní předpisy ministerstva obrany pro zacházení s lidmi podezřelými z terorismu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julian Assange promlouvá k novinářům z balkónu ekvádorského velvyslanectví v Londýně | Zdroj: Reuters

„Například v roce 2005 zavedla americká armáda pravidlo, že se zadrženým lidem nebude přidělovat vězeňské číslo. Tím pádem se nedostali do centrálních záznamů americké armády a díky tomu pak bylo možné nechat vězně prostě zmizet, třeba v zařízeních vedených CIA,“ uvedl v exkluzivním rozhovoru pro televizi CNN Julian Assange.

Jde o příklad toho, jak podle něj americká vláda systematicky zbavuje lidi podezřelé z terorismu jejich práv a vytváří atmosféru beztrestnosti.

Assange stále odmítá vydání do Švédska, kde je obviněný ze sexuálních deliktů. Obává se, že by odtamtud mohl putovat rovnou do Spojených států a tam mu prý může hrozit v krajním případě až trest smrti. Americké úřady proti němu ale zatím žádné obvinění nevznesly.

Assange se stále skrývá na půdě ekvádorského velvyslanectví v Londýně.

„Je to tu trochu jako na vesmírné stanici, protože tu není žádné přirozené světlo, nemůžete jen tak jít na nákup. Ale byl jsem na samotce a musím říct, že tohle je určitě o hodně lepší než vězení,“ dodává Assange.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme