Zakladatel Wikipedie chce bojovat s falešnými zprávami. Vytvoří zpravodajský Wikitribune

Zakladatel internetové encyklopedie Wikipedia Jimmy Wales vytváří zpravodajskou platformu Wikitribune. Kombinovat má práci dobrovolníků a profesionálních novinářů. Cílem je, aby služba přinášela faktické a neutrální články, které by pomohly bojovat s problémem falešných zpráv, píše server BBC.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zakladatel internetové encyklopedie Wikipedia Jimmy Wales v roce 2013 | Foto: Frank Schulenburg, Flickr.com, Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic

Služba Wikitribune bude zřejmě bezplatná a neměla by obsahovat reklamy. Její financování by se tak mělo zakládat na pravidelných příspěvcích jejích podporovatelů.

Model založený na reklamě a využívaný většinou internetových médií podle zakladatele internetové encyklopedie Wikipedia Jimmyho Walese vede k honbě za kliknutími, která ovlivňuje úroveň zpravodajství.

Facebook bojuje ve Francii proti dezinformacím. Před volbami zrušil na 30 tisíc falešných účtů

Číst článek

Wikitribune má podle BBC řadu prvků společných s Wikipedií. Požaduje například, aby autoři příspěvků uváděli zdroje předkládaných faktů, a spoléhá se na veřejnost při editaci a zachovávání správnosti článků.

Změny na stránkách Wikitribune nicméně budou podléhat schválení ze strany pracovníků služby či pověřených dobrovolníků. Wikitribune bude navíc disponovat týmem placených autorů, píše BBC.

Wikipedii Wales spustil 15. ledna 2001. Jde o encyklopedii s otevřeným obsahem, jejíž podobu vytvářejí sami uživatelé-dobrovolníci. Encyklopedii netvoří placený redakční tým, články a jejich úpravy jsou dílem uživatelské komunity a každý, kdo si nějaké heslo přečte, je může upravit či případně vytvořit nový záznam.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme