Blesková zpráva

Moravou se prohnalo tornádo

Základna zastínila při vídeňské návštěvě Schwarzenberga i Temelín

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg ve Vídni obhajoval oprávněnost výstavby americké radarové základny v Česku. Podle něj zvýší bezpečnost republiky i jejích spojenců. Rakousko vidí v projektu řadu nejasností a bude požadovat jejich vysvětlení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg a Ursula Plassniková | Zdroj: ČTK

Schwanzenberg prohlásil na tiskové konferenci, že se svou vídeňskou kolegyní Ursulou Plassnikovou hovořili přátelsky a otevřeně v atmosféře naprosté důvěry.

Dotkli se i dvou sporných témat - Temelína a výstavby americké radarové základny v Česku, která zajímala zahraniční novináře ještě více než jihočeská atomová elektrárna.

Karel Schwanzenberg jednoznačně obhajoval výstavbu základny s tím, že Česká republika dělá politiku intenzivní transatlantické spolupráce. Je přesvědčen, že Spojené státy jsou nyní jedinou zemí schopnou se účinně postavit hrozbě světového terorismu.

Připustil, že mezi Čechy převažuje odpor k základně, ale soudí, že je to jen kvůli nedostatečné informovanosti a ostré propagandě proti základně. "Věřím, že do roku 2011, kdy by měla být základna vybudována, lidi přesvědčíme o její potřebnosti," uvedl Schwarzenberg.

Plassniková zdůraznila, že je třeba, aby česká strana o této otázce dostatečně informovala své sousedy, včetně těch, kteří nejsou členy NATO. "Vysvětlení budeme vyžadovat bez ohledu na to, jaké tóny to může ve vzájemných vztazích vyvolat," varovala ministryně.

Marie Woodhamsová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme