Singapur zruší kontroverzní zákon, který zakazuje homosexuální styk. Je dědictvím z koloniální éry

Singapur zruší zákon, který zakazuje stejnopohlavní styk. Homosexualita se tak ve městském státě stane legální. Rozhodnutí oznámil premiér Lee Hsien Loong ve státní televizi, informuje britský server BBC. Mnoho lidí volalo po zrušení zákona 377A z koloniální éry. Zařadí se tak mezi asijské země, kde se podnikají právní kroky pro LGBT menšiny.

Tento článek je více než rok starý.

Singapur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Shromáždění Pink Dot v Singapuru

Shromáždění Pink Dot v Singapuru | Foto: Darren Whiteside | Zdroj: Reuters

„Věřím, že je to správné a že to většina Singapurců přijme,“ řekl v nedělním večerním vysílání premiér. Jeho kabinet původně zákon zachovat chtěl, ale nevymáhat ho. Nyní postoj změnil. Podle premiéra jsou homosexuálové nyní lépe přijímání a zrušení zákona přinese homosexuálním Singapurcům úlevu.

Kabinet chce ale posílit právní ochranu pro manželství a definovat ho jako svazek mezi mužem a ženou. To může ztížit legalizace homosexuálních manželství. Podle Lea Hsien Loonga zůstává singapurská společnost stále tradiční a záleží jí na zachování rodinných norem.

PM Lee: Even as we repeal s377A, we will uphold & safeguard the institution of marriage. Under the law, only marriages between 1 man & 1 woman are recognised in SG. Many national policies rely upon this definition. The Govt has no intention of changing this.
#NDR2022 #NDRsg

14:35 – 21. 08. 2022

62 156

Zákon 377A zůstal v Singapuru po odchodu Britů a městský stát se jej po získání nezávislosti v roce 1965 rozhodl nechat. I přesto, že zákon fakticky zakazuje sexuální styk mezi muži, je společností vnímán jako zákaz homosexuality. V posledních letech zákon ale nebyl vymáhaný, což pomohlo rozvinutí LGBT scény v Singapuru.

LGBT aktivisté k jeho zrušení vyzývají už dlouho. Podle nich je zákon v rozporu se singapurskou ústavou, která zakazuje diskriminaci, píše BBC

Dědictví kolonialistů

V Singapuru jsou také přísně regulovány protesty a politická shromáždění. LGBT aktivisté ale každý rok pořádají festival Pink Dot. Jde o největší shromáždění občanské společnosti na ostrově, které přitahuje desítky tisíc účastníků.

V městském státě může být zakázána jakákoliv produkce obsahu, který může být považován za „propagaci homosexuality“. 

Americký seriál Přátelé je podle uživatelů v Číně cenzurovaný. Chybí scény s LGBT tematikou

Číst článek

Proti zrušení zákonu stojí konzervativci, kteří organizují kampaně na sociálních sítích a vyzývají k dodržování tradičních hodnot. Premiér Loong ve svém vyjádření vyzval společnost k vzájemnému pochopení.

Singapur není jedinou bývalou britskou kolonií s verzí zákona 377. Zákon stále existuje v mnoha částech Asie, Afriky a Oceánie. V 19. století zákon zavedla britská koloniální vláda v Indii. Později se rozšířil indický trestní zákoník jako základ do jiných bývalých kolonií.

V roce 2018 indický Nejvyšší soud historickým verdiktem zákon zrušil, což mezi aktivisty vyvolalo naději, že ho budou následovat i další bývalé kolonie. V roce 2019 tak jako první učinil Tchaj-wan a v červnu Thajsko schválilo návrh zákona umožňujícího svazky osob stejného pohlaví.

ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme