Zákon má Američanům umožnit žalovat Saudskou Arábii za 11. září. Obama ho chce vetovat

Mezi americkým prezidentem a Kongresem by se mohl rozhořet nový spor. Bílý dům oznámil, že je Barack Obama připravený vetovat zákon, který mu kongresmani poslali k podpisu. Norma umožňuje přeživším a pozůstalým po obětech útoků z 11. září 2001 žalovat Saúdskou Arábii. Obama je ale přesvědčený, že by se krok mohl obrátit proti Spojeným státům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama se chystá zákon vetovat | Zdroj: Reuters

Podle mluvčího Bílého domu Joshe Earnesta není těžké si představit, že by se řada zemí analogicky snažila dostat před soud zaměstnance americké vlády i firem.

Kongres zákon odeslal do Bílého domu v pondělí. Spor může znamenat bitvu mezi prezidentem a zákonodárci, kteří jeho veto můžou přehlasovat. Norma má totiž dvoutřetinovou podporu ve Sněmovně reprezentantů i v Senátu.

Vyšetřování vládu v Rijádu s útoky 11. září nikdy oficiálně nespojilo, přestože ze Saúdské Arábie pocházelo 15 z 19 útočníků. Před dvěma měsíci ale Kongres odtajnil část zprávy, která podnítila podezření, že část útočníků byla na představitele vlády skutečně napojená.

Mrakodrapy v plamenech a příběhy obětí. Americké deníky si připomínají výročí 11. září

Číst článek

Autoři zákona říkají, že chtějí dát obětem a přeživším do rukou nástroj, jak žádat kompenzaci. Tvrdí, že pokud Spojené státy nestraní teroristům, tak se, co se týče případných odvetných žalob, nemají čeho obávat.

Saúdská Arábie, jeden z hlavních spojenců USA na Blízkém východě, jakékoli zapojení do útoku odmítá. Rijád už dříve oznámil, že v případě, že by zákon začal platit, je připravený stáhnout z americké ekonomiky stovky miliard dolarů.

Prezident má možnost zákon vetovat do 23. září. Kongres ho poté může přehlasovat, což se ještě Obamovi nestalo. Za svá dvě funkční období zatím vetoval deset zákonů.

Lenka Kabrhelová, Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme