Zákon má Číňanům poprvé v historii zakázat jíst psy a kočky

V Číně probíhá kampaň proti konzumaci psů a koček, která má vyvrcholit přijetím zákona zakazujícího jíst tato domácí zvířata. Připravuje se i legislativní norma trestající týrání živočichů. Historický návrh už teď vyvolává značnou kontroverzi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

čínská restaurace | Foto: Robert Mikoláš

Jde skutečně o vůbec první takový legislativní návrh v čínských dějinách. Postihovat by měl jak prodejce, tak i konzumenty psího a kočičího masa.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém zákonu zakazujícím Číňanům jíst psy a kočky hovořil v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

Prosadit se ho snaží profesor Čchang Ťi-wen z čínské Akademie věd, který na něm pracuje už 11 let. Na stůl ho ale zákonodárcům předloží až letos v dubnu.

V rukou má totiž pádný argument - vzrůstající odpor obyvatel nejlidnatější země světa, kteří byli doslova zděšeni záběry z mnoha měst a vesnic, kde v minulých měsících docházelo k masovému a brutálnímu vybíjení tisíců psů a koček.

Úřady tak chtěly předejít šíření vztekliny. Díky internetu je však lidé po celé zemi měli možnost sledovat a dávat najevo své rozhořčení.

Hrozí pokuta i vězení

Čína už zákon na ochranu zvířat má. Tím argumentují i vysocí čínští úředníci. Norma je ale nedostatečná, respektive kriminalizuje jen konkrétně vyjmenované kruté zacházení se zvířaty.

Například v cirkuse nesmí zvířata skákat skrz ohnivé kruhy a v zoologických zahradách nemůže být k potravě používána živá drůbež.

Proto se připravuje nová norma, která zahrnuje i zmíněný zákaz prodeje a konzumace psího a kočičího masa. Kdo by ho porušil, hrozí mu podle návrhu pokuta dosahující v přepočtu 13.500 korun a patnáctidenní vězení.

Tradiční součást jídelníčku

Majitelé psích restaurací jsou jednoznačně proti zákonu. Na druhé straně především příslušníci stále početnější čínské střední třídy žijící ve městech tento zákaz podporují, psi a kočky pro ně představují domácí mazlíčky a nikoli oblíbené jídlo.

Na venkově a v některých částech Číny, především na jihu, kde jsou kočky a psi tradiční součástí jídelníčku už po staletí, je ale pohled odlišný a proti novému zákonu se staví i komunističtí představitelé z těchto oblastí.

Ke zvířatům nemají vstřícnější vztah nebo je považují za kulinářskou delikatesu. Každoročně je tak v Číně zabito na deset milionů psů a čtyři miliony koček, které končí v restauracích. Jde tedy především o společenský problém.

Přijetí zákona je proto nejisté, jak ale jeden z místních deníků jízlivě poznamenal, pokud projde, bude zklamán i severokorejský vůdce Kim Čong-il. Při návštěvách jižní provincie Kuang-tung si totiž na pokoj vždy objednává psí maso.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme