Zákon o nuceném přesídlení beduínů neprošel, Izrael hledá měkčí řešení

Izraelský parlament zastavil debatu o přesídlení beduínů v Negevské poušti. Takzvaný Prawerův plán počítal s rozvojem jižního Izraele, židovským osídlením a usazením desítek tisíc tamních beduínů. Jejich tradiční vesnice měla nahradit nová výstavba na jiných místech. Beduínské protesty proti tomuto plánu rozháněla před dvěma týdny policie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Beduíni ve městě Rahat na jihu Izraele | Zdroj: Reuters

„Měli bychom volit menší zlo. Proto jsem premiérovi doporučil, aby se na jednu stranu pokračovalo s rozvojem nových beduínských sídlišť, a na druhou stranu aby parlament přestal projednávat navrhovaný zákon. Premiér má doporučení přijal,“ říká jeden z autorů projektu Benjamin Begin.

Plán na rozvoj Negevské pouště a s ním spojené přesídlení beduínů tak nebude mít formu zákona. Vláda v něm ale hodlá pokračovat měkčí cestou.

Izraelská pravice návrh zákona kritizovala pro navržené pozemkové kompenzace beduínům, levice ho zase označovala za rasistický krok.

Beduínské osídlení na jihu Negevské poušti | Foto: Reuters

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme