Zákon o oddělení Katalánska je příhodný pro autokratický režim, pozastavil platnost španělský ústavní soud

Španělský ústavní soud v úterý vyhověl žádosti Madridu a pozastavil platnost katalánského zákona, který představuje jakousi dočasnou ústavu pro případ, že se pro samostatné Katalánsko lidé vysloví v referendu. Plebiscit plánuje autonomní oblast na 1. října i přesto, že zákon o jeho vyhlášení pozastavil ústavní soud už o víkendu. Španělská vláda kroky Barcelony považuje za protiústavní, o pravdivosti těchto tvrzení však justice ještě nerozhodla.

Madrid Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v centru Barcelony vytvářeli i živé pyramidy

Lidé v centru Barcelony vytvářeli i živé pyramidy | Zdroj: Reuters

Zákon o přechodu Katalánska k samostatnému státu schválil ve čtvrtek tamní parlament, ve kterém mají většinu separatisté. Učinil tak den po vyhlášení říjnového referenda. Ústavní soud jej v úterý označil za „příhodný pro autokratický režim", napsal španělský deník El País. Urychlené schválení legislativy pak podle soudců mělo „jasně totalitní" povahu.

Statisíce lidí demonstrují za nezávislost Katalánska na Španělsku, zaplnily centrum Barcelony

Číst článek

V pondělí v katalánské metropoli Barceloně volaly po nezávislosti statisíce lidí při oslavách tamního státního svátku. „Dnes jsme jasně a zřetelně dali najevo, že nás nezastaví žádný soudní příkaz," řekl na manifestaci předseda hlavní separatistické organizace ANC Jordi Sànchez.

Nedávné průzkumy však ukazují, že v řadách samotných Katalánců má větší podporu setrvání v rámci Španělska. Proti uskutečnění referenda o odtržení je také 60 procent všech Španělů. Katalánští političtí lídři však zatím odmítají soudy uposlechnout.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme