Zákony proti terorismu Ankara nezmění, i když to požaduje EU, prohlásil Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odmítá změnit protiteroristické zákony, jak to vyžaduje Evropská unie. Řekl to v televizním projevu. Právě změnu této legislativy ale unie stanovila jako podmínku, aby Turecku udělila bezvízový styk. Vyplývá to z dohod unie a Ankary o omezení migrace. Erdoganovi se ale požadavek nelíbí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Evropská unie po nás tuto podmínku vyžaduje v momentě, kdy Turecko přímo nebo nepřímo ohrožují různé teroristické organizace. Je mi líto, ale my si půjdeme svou cestou a unie ať si jde tou svou. Souhlasit můžete, s kým chcete,“ uvedl turecký prezident.

Erdoganovo prohlášení přichází dva dny poté, co Evropská komise doporučila zrušit víza pro Turky do června, pokud Ankara splní zbývající podmínky požadované Bruselem. A den poté, co oznámil rezignaci funkci premiéra Ahmet Davutoglu, který migrační dohodu s EU vyjednal.

Ankara musí pro zavedení bezvízového styku splnit celkem 72 technických podmínek, z nichž některé ještě splněny nejsou. Zcela otevřené jsou kromě protiteroristických zákonů také boj proti korupci, ochrana dat a spolupráce soudů s unijními státy a spolupráce s Europolem.

Prezident Erdogan požaduje na tureckém parlamentu šířeji definovat terorismus, mimo jiné i pokud jde o jednání kompliců teroristů. Podle kritiků návrhu může být nový zákon ale zneužit ke stíhání odpůrců tureckého prezidenta.

Za komplice by totiž mohli být pak režimem označeni i politici či novináři, kteří podporují větší práva Kurdů či volají po zastavení operací armády na jihovýchodě Turecka.

EU slíbila Turecku při splnění všech podmínek dosáhnout ke 30. červnu bezvízového styku výměnou za pomoc Turecka při zvládání migrační krize ve snaze snížit počty migrantů připlouvajících přes Egejské moře do Řecka. Unie za to slíbila i obnovení zamrzlých přístupových rozhovorů či finanční pomoc ke zlepšení situace v tureckých uprchlických táborech.

ČTK, Lenka Davidová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme