Žaloba chce pro střelce z amerického Denveru trest smrti

Žaloba chce pro Jamese Holmese trest smrti. Pětadvacetiletý Američan zastřelil loni v červenci při promítání posledního snímku batmanovské série 12 lidí a desítky dalších zranil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

James Holmes před soudem (1. dubna 2013) | Zdroj: Reuters

James Holmes přiznal v pátek vinu. Jeho obhájci doufali, že to přiměje žalobu k smířlivějšímu přístupu a upuštění od žádosti o trest smrti. Marně, žaloba vidí v Holmesovi exemplární případ.

Někteří svědci střelby v denverském kině neskrývají z rozhodnutí prokuratury své spokojenost. „Jsem tak šťastný, že na žalobu dojde. Abych řekl pravdu: Spravedlnost je jedině tehdy, že když někdo zabije, bude potrestán opět smrtí. Oko za oko, zub za zub. A je mi jedno, jestli jsem teď politicky korektní,“ řekl mladý muž agentuře Reuters.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o případu připravil redaktor Martin Ježek

Advokáti Holmese předem varovali, že pokud bude prokuratura trvat na trestu smrti, bude proces trvat dlouho. V tom případě by totiž prokazovali, že Holmes je duševně nemocný, a není tedy za svůj čin plně odpovědný. Pak by podle nich mohl dostat i nižší trest než doživotí.

Červencový masakr během premiérového promítání filmu o Batmanovi si vyžádal kromě mrtvých i téměř 60 zraněných a šokoval svět. Případ zahájil sérii podobných incidentů, která vyvrcholila v prosinci střelbou ve škole v městečku Newtown v Connecticutu, kde zemřely dvě desítky malých školáků.

Vít Pohanka, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme