Televize CNN zažalovala Bílý dům, chce zpět akreditaci pro svého reportéra

Americká zpravodajská televize CNN zažalovala Bílý dům za odebrání akreditace svému zpravodaji v Bílém domě. Reportér Jim Acosta pozbyl práva účastnit se mediálních akcí v sídle prezidenta, když se minulý týden na tiskové konferenci dostal od ostrého slovního sporu s Trumpem.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akreditace, přesněji bezpečnostní osvědčení vydané prezidentskou ochrankou, byla Acostovi odebrána do odvolání. | Foto: Ad Meskens | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

Prezident odmítl odpovídat na Acostovy nepříjemné otázky a vzkázal CNN, že by se za něj měla stydět.

Bílý dům odebral po hádce s Trumpem akreditaci novináři CNN. Kolegu hájí organizace reportérů

Číst článek

Acosta se na tiskové konferenci Trumpa ptal, proč v závěru kampaně před kongresovými volbami karavanu migrantů mířící k USA ze Střední Ameriky označoval za invazi.

Když chtěl zpravodaj CNN položit další otázku, Trump prohlásil: „To stačí“. Acosta se pak přetahoval s asistentkou o mikrofon a prezident ho nazval „neslušným a hrozným“ člověkem, za kterého by se stanice měla stydět.

Podle prohlášení Bílého domu bylo Acostovo chování „absolutně nepřijatelné“. Novinář prý „vložil ruku na mladou ženu, která se snažila dělat svou práci“. Akreditace, přesněji bezpečnostní osvědčení vydané prezidentskou ochrankou, byla Acostovi odebrána do odvolání.

Video incidentu s reportérem Bílý dům upravil, tvrdí odborník. Zrychlený pohyb paže vypadá agresivněji

Číst článek

Vedení zpravodajské stanice v úterý oznámilo, že prezidentskou kancelář za odebrání akreditace zažalovalo. Požádalo soud, aby předběžným opatřením bezodkladně nařídil Bílému domu akreditaci zpravodaje Acosty obnovit.

„Kauza se sice týká CNN a Acosty, ale věc se může přihodit každému. Pokud bychom zůstali nečinní, jednání Bílého domu by mohlo nebezpečně ochromit práci novinářů, kteří informují o práci našich volených zástupců,“ uvedla televize.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme