Nevládní organizace žalují Itálii za zchátrání zabavené lodě, jež zachraňovala migranty

Skupina nevládních organizací, které se angažují v záchraně migrantů ve Středozemním moři, podala žalobu na italský stát, protože nechal v přístavu zchátrat jednu zabavenou loď. Plavidlo Iuventa bylo při záchranných operacích aktivní do roku 2017, kdy ho zabavily úřady, píše agentura APA. Podle organizací se však italský stát o loď vůbec nestará a ta se nyní nachází ve velmi špatném stavu.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď Iuventa na snímku z roku 2016

Loď Iuventa na snímku z roku 2016 | Foto: Zohra Bensemra | Zdroj: Reuters

Podle skupiny nevládních organizaci je loď „v katastrofálním stavu“. „To je výsledek let nedbalosti a nedostatku údržby ze strany přístavních úřadů v Trapani,“ uvedly organizace. Právě v sicilském přístavu se Iuventa, která je stále pod kontrolou italských úřadů, nachází. Loď podle tisku v letech 2016 a 2017 na moři zachránila až 14 000 lidí.

Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem do 3. ledna. Reaguje na ‚migrační domino‘

Číst článek

Na italský stát podala žalobu i bývalá posádka lodi. Jeden z jejích členů Dariush Beigui poukázal na to, že soud nařídil úřadům, aby vrátily loď do stavu, v jakém byla před zabavením.

Úřady plavidlo zabavily v rámci vyšetřování údajné spolupráce posádky s převaděči. Podle prokuratury v Trapani posádka napomáhala nelegální migraci, za což jejím členům hrozí až 20 let vězení. Někdejší členové posádky to však odmítají.

Soud se i na italské poměry velice táhne a zatím nepadl ani prvoinstanční rozsudek. Většina posádky pochází z Německa a tisk poukazuje na to, že soud v Trapani má velké potíže se zajištěním dostatečně kvalitního tlumočení a překladu. Několik stání se kvůli tomu vůbec neuskutečnilo, což kritizují obžalovaní, kteří k soudu na Sicílii dojíždí ze zahraničí. Soud navíc nařídil přezkum výslechů, protože měl pochybnosti, zda se uskutečnily za přítomnosti dostatečně schopných tlumočníků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme