Žaloba za únik seznamů polské tajné bezpečnosti

Polský Institut národní paměti podal podnět varšavské prokuratuře ve věci úniku informací z archivů bývalé Státní bezpečnosti. Připomeňme, že novinář Bronislav Wildstein minulý měsíc z Institutu vynesl a zveřejnil jména zhruba čtvrt milionu osob, které byly buď důstojníky, konfidenty nebo pronásledovanými osobami. V této aféře je několik nesrovnalostí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

deník Rzeczpospolita

Institut, který vlastní a spravuje archivy bývalé komunistické bezpečnosti, se domnívá, že Wildsteinovi musel při kopírování tak velkého souboru dat pomáhat někdo ze zaměstnanců nebo přímo členů vedení. Interní vyšetřovací komise přiznala, že není schopná vlastními silami zjistit, kdo s Wildsteinem spolupracoval, a proto celou věc předala prokuratuře.

Mohlo by jít o překročení pravomocí veřejného činitele, a za to v Polsku hrozí trest až tří let vězení. Až dosud ale vedení této instituce trvalo na tom, že nejde o seznamy agentů a že tyto informace byly od podzimu veřejně přístupné prakticky komukoli v čítárně Institutu.

Markéta Kaclová, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme